لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

سکوت ۲ دقيقه ای ميليونها اروپائی برای ادای احترام به قربانيان بمب گذاريهای لندن


ميليونها نفر در بريتانيا و ديگر کشورهای اروپائی امروز برای ادای احترام به کشته شدگان در بمب گذاريهای تروريستی هفته گذشته لندن دو دقيقه سکوت کردند.

در لندن ، صدها هزار نفر، راس ساعت دوازده ظهر، هر کجا که بودند متوقف شدند و حين سکوت برای قربانيان دعا کردند. همزمان با اين سکوت، حرکت قطارها، اتوبوس ها و ديگر وسائط نقليه عمومی و شخصی نيز برای دو دقيقه متوقف شد و بسياری از کارکنان ادارات و فروشگاهها به خيابانها رفتند و به انبوه کسانی پيوستند که برای احترام به قربانيان سکوت کرده بودند. ملکه اليزابت و تونی بلر نخست وزير بريتانيا نيز جزو شرکت کنندگان در مراسم سکوت و ادای احترام بودند .

در همين حال پليس در جستجوی همدستان احتمالی بمب گذاران در بمب گذاريهائی است که دست کم پنجاه و دو کشته داشته است.

پليس بريتانيا ميگويد نفری پنجم، احتمالا به چهار بمب گذار انتحاری در نقشه کشی برای حملات کمک کرده و می تواند سازنده بمب ها باشد . پليس وی را يک بريتانيائی پاکستانی تبار توصيف ميکند که ممکن است با القاعده مرتبط باشد .

پليس بريتانيا امروز دو نفر از چهار مردی را که حدس ميزند بمب گذاران انتحاری هفته گذشته بودند معرفی کرد. يک مقام ضد تروريسم گفت بنظر ميرسد شهزاد تنوير مسئول انفجار در يکی از سه ايستگاه مترو، و حسيب حسين مسئول انفجار در اتوبوس دوطبقه بوده است. اين دو جزو سه نفر بريتانيائی پاکستانی تبار مورد ظنّ در بمب گذاريها هستند . وسائل ارتباط جمعی بريتانيا نفر چهارم را يک بريتانيائی جاماکائی تبار معرفی کرده اند.

فاميل يکی از بمب گذاران که روز سه شنبه بازداشت شد کماکان در توقيف پليس است. پليس همچنين چند خانه را در شهر ليدز که محل سکونت بمب گذاران بود تفتيش کرده است.

XS
SM
MD
LG