لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۵

آئين يابود دهمين سالگرد کشتار هشت هزار مسلمان در سربره نيتسا


درمراسمی که هزاران تن ازافراد سوگوار بوسنی-هرزگوين روزدوشنبه به مناسبت دهمين سالگرد قتل عام مسلمانان سربره نيتسا بدست صرب ها برگزارکرده بودند، برخی از شخصيت های کشورهای جهان شرکت کردند.

درهمين حال مراسم ترحيمی نيز برای ۶۱۰ تن از قربانيان قتل عام که اخيرا شناسائی شده بودند، در گورستان شهر برگزارشد. يک هزار و ۳۰۰ تن ديگر از قربانيان، پيشتر در همين گورستان به خاک سپرده شده بودند.

در حوادث سربره نيتسا در سال ۱۹۹۵، هشت هزار مرد و پسر مسلمان قتل عام شدند. کاخ سفيد طی بيانيه ای اعلام کرد قتل عام سربره نيتسا، ياد آور اندوهباری از جناياتی است که عليه گروهی ازمردم بی گناه به اجرا در آمد.

ريچارد هولبروک که نقش عمده ای در ميانجيگری برای پايان دادن به جنگ های بوسنی ايفا کرد، از جمله شرکت کنندگان در مراسم ياد بود روز دوشنبه بود. اين ديپلمات پيشين آمريکائی، قتل عام سربره نيتسا را يک فاجعه و شکستی برای پيمان ناتو و سپاهيان حافظ صلح سازمان ملل متحد دانست.

جک استرا وزير امور خارجه بريتانيا با انتقاد از شرايط بين المللی که اين حادثه را احاطه کرده بود، گفت اين جنايت اهريمنی در برابر ديدگان ما صورت گرفت و ما هيچ اقدامی در قبال آن به عمل نياورديم.

قتل عام سال ۱۹۹۵ سربره نيتسا يکی از نمونه های وحشت آور شناعت و دد منشی انسان نسبت به همنوع خويش است که ازپايان جنگ جهانی دوم بی سابقه بوده است.

XS
SM
MD
LG