لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۶

کاظمی و گنجی: کوشش برا ی اختناق کامل مطبوعات


KAZEMI AND GANJI: ATTEMPTS TO STIFLE MEDIA

کاظمی و گنجی: کوشش برا ی اختناق کامل مطبوعات

دو سال از مرگ خانم کاظمی خبرنگار عکاس کانادائی ايرانی تبار در پی مضروب شدن منتهی به فوت در زندانهای حکومت ايران می گذرد.

زهرا کاظمی روز ۲۳ ماه ژوئن سال ۲۰۰۳ بعلت گرفتن عکس از تظاهرات در برابر زندان اوين دستگير شد. ۳ هفته بعد، خانم کاظمی بدرود زندگی گفت!

يکی از پزشکان ايرانی که در سال ۲۰۰۴ از ايران گريخت می گويد خانم زهرا کاظمی را پيش از مرگ در يکی از بيمارستانهای تهران مداوا می کرد. به گفته دکتر شهرام اعظم، خانم کاظمی در کمال بی رحمی مضروب شد و در کمال بيشرمی مورد تجاوز جنسی قرار گرفت. تا کنون هيچ کس در رژيم ايران به علت اين درنده خوئی مورد مواخذه قرار نگرفته است. پرونده خانم کاظمی يکی از آن مواردی است که نشان می دهد رژيم غير انسانی ملايان برای خفه کردن صدای روزنامه نگاران و شکستن قلمها تا چه اندازه حاضر است جلو براند. آنچه که بر سر خانم کاظمی آمده است تنها يکی از موارد بيشمار تعديات و تجاوزات رژيم است.

بنا به اظهارات وزارت خارجه آمريکا مقامات رژيم ايران اکنون تقريبا تمامی رسانه های مستقل را به محاق تعطيل کشانده اند. گروهی از روزنامه نگاران را به گوشه زندانها افکنده اند و عملا اصحاب مطبوعات را به سکوت واداشته اند.

نيکلاس برنز معاون وزارت خارجه امريکا در مورد وضعيت حاضر در ايران در توضيحات خود در برابر کميته روابط خارجی سنای آمريکا می گويد: "اقدامات حکومت ايران عملا مطبوعات آزاد را از ايران بر انداخته است."

يکی از روزنامه نگارانی که حکومت ايران نتوانسته است صدای او را خفه کند اکبر گنجی است. گنجی۵ سال پيش پس از انتشار سلسله مقالاتی در روزنامه ها که بطور ضمنی مقامات حکومت را همدست جنايتکاران قتلهای زنجيرهای سال های دهه ۹۰ معرفی می کرد به زندان افتاد. گنجی در ماه می گذشته بمدت چند روز مرخصی استعلاجی گرفت اما پيش از آنکه بتواند به معالجات پزشکی به پردازد دستور يافت خود را به مقامات زندان معرفی کند. گنجی در اين فاصله و با اغتنام فرصت از رژيم ملايان خواست روزنامه نگاران، نويسندگان و وبلاگ نويسان را آزاد کند و از لزوم استقرار دموکراسی در ايران سخن به ميات آورد.

دولت آمريکا اعلام کرده است که اکبر گنجی که تنها مستمسک زندانی شدن او عقايد سياسی اوست بايد بی هيچ قيد و شرطی بيدرنگ آزاد شود.

کاندوليزا رايس وزير خارجه آمريکا می گويد "رژيم ملايان بايد از خفه کردن مردم دست بر دارد. خانم رايس می گويد ظاهر انتخابات نمی تواند باطن اجحاف و ستم پيشگی حکومت مذهبی ملايان را پنهان کند. مردم ايران ليلقت آزادی دارند...مردم ايران آزادی می خواهند... و سزاوار آزادی هستند... خانم رايس می گويد زمان آن فرا رسيده است که معدودی انتخاب نشده يوغ ستم خود را از گردن مردم شايسته و سر بلند ايران بر دارند.

XS
SM
MD
LG