لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۸

انفجارهای متروی لندن دست کم ٣٧کشته و ۷۰۰ مجروح داشته است


مقامات بريتانيائی ميگويند بمب گذاريهائی که روز پنجشنبه سيستم حمل و نقل عمومی لندن را تکان داد دست کم سی و هفت کشته و هفتصد مجروح بجای گذاشته است.

انفجارها در اوج ترافيک بامدادی و حين رفتن مردم به سرکار در سه ايستگاه شبکه مترو ، و يک اتوبوس دو طبقه رخ داد.

جک استرا وزير امور خارجه بريتانيا که در غياب تونی بلر نخست وزير آن کشور در اسکاتلند اداره جلسات کنفرانس سران کشورهای گروه هشت را برعهده گرفته است گفت بمب گذاريها نشان از حملات مرتبط با القاعده دارد.

آقای بلر برای بررسی اوضاع به لندن رفت و گفته است که مجددا برای حضور در اجلاس سران گروه هشت به اسکاتلند بازخواهد گشت.

آقای بلر در لندن گفت تروريست های عامل ارتکاب حملات مدعی اند بنام اسلام عمل کرده اند حال آنکه اغلب مسلمانان در سراسر جهان مراتب تاسف خود را ابراز داشته اند. آقای بلر قول داد مرتکبين حملات را تعقيب و مجازات کند.

پليس ميگويد هشدار و يا ادعائی در مورد انفجار ها دريافت نکرده است . اما يک گروه ناشناخته که خود را تشکيلات القاعده در اروپا معرفی ميکند با انتشار بيانيه ای در يک وب سايت عربی مدعی انجام حملات شده است.

تونی بلر نخست وزير بريتانيا قبلا در کنفرانس سران کشورهای گروه هشت در اسکاتلند، بمب گذاريهای تروريستی روز پنجشنبه را که منجر به بسته شدن تمامی سيستم حمل و نقل عمومی لندن شد عملی وحشيانه خوانده بود.

آقای بلر گفت تروريست ها بايد بدانند که عزم و اراده جهانی برای شکست دادن آنها به مراتب قوی تر از تلاشی است که آنها برای تحميل تروريسم به جهان بعمل می آورند. تمامی رهبران کشورهای گروه هشت هنگامی که آقای بلر بيانيه حاکی از تاکيد و اتفاق نظر آنها برای شکست دادن تروريسم را قرائت ميکرد حضور داشتند.

XS
SM
MD
LG