لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

دعوت وزير خارجه آمريکا از رهبران ايران برای ادامه مذاکرات با اتحاديه اروپا


Editorial: Rice Urges Iran to Continue Nuclear Talks

کانداليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا از رهبران ايران دعوت کرده است، مذاکرات خود را پيرامون برنامه اتمی کشور با اتحاديه اروپا ادامه دهند. فرانسه، بريتانيا و آلمان، معروف به گروه ۳ سعی دارند ايران را متقاعد کنند کليه فعاليتهای غنی سازی اورانيوم را برای هميشه بکناری بگذارد.

از اورانيوم غنی شده می توان برای مصارف توليد بمب اتمی استفاده کرد.

خانم رايس درکنفرانس مطبوعاتی مشترکی با حضور فيليپ- دوست- بلازی وزير امور خارجه جديد فرانسه در اين زمينه سخن گفت: " خانم رايس می گويد، ما موکدأ از ايرانيان می خواهيم به اين مذاکرات ادامه دهند. اين گفتگوها فرصت طلائی برای ايران است تا نشان دهد که آماده است به تعهدات بين المللی خود عمل کند." خانم رايس، وزير امور خارجه آمريکا گفت، مذاکرات آتی بين اتحاديه اروپا و دولت ايران، بايد بر مبنای توافقهای پاريس، که در ماه نوامبر سال ۲۰۰۴ مورد پذيرش واقع شدند، بعمل آيد: " خانم رايس می گويد، اين بدين معناست که تضمين های عينی داده شود تا اطمينان حاصل گردد که ايران، مخفيانه در صدد دستيابی به فناوری وعلم لازم که ممکن است به سلاحهای اتمی منجر گردد نيست. نتيجه گيری اصلی و لُب کلام اينست که غنی سازی، بازيابی و کليه فعاليتهای مربوط به چرخه سوخت اتمی، مشمول اين قاعده ميگردد.

" خانم رايس می گويد، توافقهای پاريس، ابتدا مربوط به تعليق اين قبيل فعاليتهای رژيم ايران بود. " خانم رايس می گويد، با اينهمه و در نهايت امر جهان بايد اطمينان خاطر يابد که ايران نمی تواند اين قابليت را بدست آورد و برای حصول اطمينان نسبت به اين منظور نيز بايد تضمينهای عينی وجود داشته باشد. از نظر ما اين مسأله به معنای توقف فعاليتهای غنی سازی است."

وزير امور خارجه آمريکا می گويد، بايد همواره بخاطر داشت که ما چه می خواهيم انجام دهيم: آنچه که ما ميخواهيم اينست که ايران هيچگاه صاحب فن آوری و يا عالم به فن آوری نباشد که بتواند استفاده غير نظامی را به توليد سلاحهای هسته ای مبدل سازد.

XS
SM
MD
LG