لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۱

پرزيدنت بوش در اجلاس سران  کشورهای گروه هشت به هفت رهبر ديگر جهان ملحق  ميشود


پرزيدنت بوش برای الحاق به هفت رهبر ديگر جهان در اجلاس عالی کشورهای موسوم به گروه هشت وارد اسکاتلند شده است .

رهبران هفت کشور پيشرفته صنعتی، همراه با روسيه امروز اجلاس سه روزه خود را در استراحتگاه گلنيگلز در مجاورت ادينبورگ آغاز ميکنند.

پرزيدنت بوش پيشتر در توقفی کوتاه در دانمارک گفته بود نقش بشر را در تغيير وضعيت آب و هوای جهان تائيد ميکند، با اينحال وی مجددا مخالفت خود را با پيمان کيوتو نيز ابراز داشت.

پرزيدنت بوش که پس از گفتگو با آندرس فوق راسموسن نخست وزير بلژيک صحبت ميکرد به انتقاداز پيمان کيوتو پرداخت چرا که بسياری از کشورهای درحال توسعه را مستثنی ميکند. وی بر نياز به کنار گذاشتن سوخت فسيلی و توليد وسائل نقليه جديد تاکيد گذاشت و گفت در اجلاس سران کشورهای گروه هشت اين موضوع را بدقت پيگيری خواهد کرد. پرزيدنت بوش همچنين ضمن ابراز حمايت از بخشودگی ديون فقيرترين کشورهای آفريقائی ، بخصوص کشورهای درگير در مبارزه با ايدز و مالاريا تاکيد کرد که کمک ها بايد با نظارت دقيق همراه شود.

رهبران آمريکا و دانمارک گفتند در مورد بسياری از مسائل ازجمله خاورميانه، آينده اتحاديه اروپا و ، مبارزه با تروريسم تبادل نظر کرده اند و بر کمک بين المللی به آفريقا تاکيد گذاشته اند.

مارگارت، ملکه دانمارک امروز ميزبان ضيافت ناهاری برای پرزيدنت بوش در آستانه ترک آن کشور برای رفتن به گلنيگلز اسکاتلند برای شرکت در اجلاس سران هفت کشور عمده صنعتی و روسيه بود. انتظار ميرود اين اجلاس توجه خود را به محيط زيست در جهان و مبارزه با فقر در آفريقا معطوف کند.

پرزيدنت بوش هفته گذشته اختصاص منابع مالی جديدی را برای آفريقا اعلام کرد . اما گفت به اعتقاد او نقش کشورهای ثروتمند به پيشبدر توسعه و عمران در آفريقا نبايد صرفا به اعطای کمک های مالی محدود شود. رهبران اتحاديه آفريقا از کشورهای ثروتمند خواستار بخشودگی ديون تمامی کشورهای آفريقائی شده اند.

XS
SM
MD
LG