لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۹

ستارگان موسيقی در تدارک جنبش مبارزه بافقر


بيش از ۱۵۰ ستاره سرشناس موسيقی جهان در تشريح فقر، وايراد فشار به کشورهای ثروتنمد برای رهائی فقيرترين کشورها از زير بار سنگين بدهی، بخصوص کشورهائی که در آفريقا هستند، در ۱۰ شهر جهان کنسرت دادند.

کنسرت هاLIVE 8 نامگذاری شده بود، چرا که چند روز پيش از اجلاس سالانه 8 کشور عمده صنعتی جهان برگزار ميشد.

محل برگزاری ۸ کنسرت از ۹ کنسرتی که شنبه شب در چهار قاره جهان برگزار شد در ۸ کشوری بود که به کشورهای گروه ۸ شهرت دارند و عبارتند از ژاپن، بريتانيا، فرانسه، آلمان،ايتاليا، کانادا، آمريکا و روسيه. کنسرت دهم در ژهانسبورگ آفريقای جنوبی برگزار شد.

بيش از يک ميليون نفر به کنسرت ها رفتند، که مجانی بود.

کنسرت های LIVE 8 را باب گلدوف موزيسين بريتانيائی و فعال حقوق بشر ترتيب داده بود که بيست سال پيش نيز کنسرتهائی را زير عنوان LIVE-AID برای جمع آوری کمک و مبارزه با گرسنگی در آفريقا ترتيب داد.

شعار اصلی در کنسرت شنبه شب لندن اين بود که " ما پول شما را نمی خواهيم بلکه به خود شما احتياج داريم " .

برگزارکنندگان کنسرتها اميدوارند اين بار تلاش هنرمندان به ايجاد جنبشی جهانی برای مبارزه با فقر منجر شود .

هنرمندانی نظير بونو از گروه u-2 ، پال مک کارتنی، مادانا، آليشيا کيز، ويل اسميت، جی زی و توصيه کردند برای مبارزه با گرسنگی وارد عمل شوند. ستارگان موسيقی از دولت ها در ممالک ثروتمند خواستند ديون کشورهای فقير، بخصوص بدهی های ممالک فقير آفريقائی را ببخشند.

استينگ ، هنرمند بريتانيائی آهنگی را خواند که با جمله " من مواظب شما هستم " شروع ميشود. اين جمله کم و بيش توسط بسياری از هنرمندان ديگری که در کنسرتهای live 8 هنرنمائی کردند خطاب به رهبران هشت کشور عمده صنعتی جهان تکرار شد.

در کنسرت ژهانسبورگ، نلسون ماندلا رئيس جمهوری سابق آفريقای جنوبی گفت غلبه بر گرسنگی نمايشی از کمک و خيرات نيست بلکه اقدامی در جهت عدالت و يکی از حقوق اساسی بشر است.

XS
SM
MD
LG