لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۰

بهای جهانی نفت پس از انتخابات رياست جمهوری ايران افزايش يافت


بهای جهانی نفت پس از انتخابات رياست جمهوری ايران و مشخص نبودن سياست دولت جديد، افزايش يافت و رکورد بالاترين قيمت خود را شکست.

در بازار نفت نيويورک هر بشکه نفت خام به مبلغ ۶۰ دلار ۴۵ سنت داد و ستد شد. ناظران اقتصادی بازار آمريکا با اشاره به کافی نبودن ظرفيت پالايشگاها برای توليد بنزين و گازوئيل مورد نياز، پيش بينی ميکنند که بهای جهانی نفت همچنان افزايش خواهد يافت.

تحليل گران اقتصادی ميگويند، با انتخاب محمود احمدی نژاد، خريداران سهام نگران احتمالی تيره تر شدن روابط ايران و آمريکا هستند. پس از اعلام پيروزی آقای محمود احمدی نژاد به رياست جمهوری ايران، شاخص کل سهام بازار بورس تهران نيز ١٢۶ واحد کاهش يافت.

در خبری ديگر، مجلس سنای آمريکا لايحه افزايش توليد و بازدهی انرژی را تصويب کرد. اين لايحه پس از تطبيق با مفاد تصويب شده مجلس نمايندگان برای امضاء و تصويب نهائی پرزيدنت بوش، به کاخ سفيد واشنگتن فرستاده خواهد شد.

پرزيدنت بوش معتقد است که لايحه افزايش انرژی وابستگی آمريکا به نفت وارداتی را کاهش ميدهد و از کنگره آمريکا مصراً خواسته بود که اين لايحه را تصويب کند. تصويب اين لايحه کمپانيهای نفتی را به سرمايه گذاری در احداث پالايشگاهای جديد تشويق خواهد کرد و تسهيلاتی در احداث نيروگاهای اتمی و تامين اعتبار برای تحقيق و توسعه ساير منابع انرژی فراهم خواهد کرد. مخالفان اين طرح ميگويند اين طرح منافع کمپانيهای بزرگ نفت را ارضاء ميکند و راه حلی موقتی برای افزايش بهای نفت است.

XS
SM
MD
LG