لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

حقوق زنان در خاورميانه


Title: WONEN RIGHT IN THE MIDDLE EAST

حقوق زنان در خاورميانه

آمريکا خود را به پيشبرد دموکراسی، آزادی و احترام به حقوق بشر در خاورميانه متعهد می داند.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا در سخنانی در دانشگاه آمريکايی قاهره، پيشبرد حقوق زنان را از همين مقوله می داند و می گويد:

"کسانی هستند که می گويند، دموکراسی فقط برای مردان است. اما در حقيقت عکس آن صادق است. يک دموکراسی نا تمام، دموکراسی نيست. به سخن يک زن فعال مسلمان، جامعه مانند يک پرنده است، دو بال دارد، و اگر يک بال بشکند، پرنده قادر به پرواز نخواهد بود.

زنان هر کجا فرصتی برای موفقيت به دست آورند، موفق می شوند.

در حکومت طالبان، زنان افغانستان از رفتن به مدرسه، کار کردن و مشارکت در جامعه و فعاليتهای آن ممنوع بودند. اما زمانی که ائتلاف به رهبری آمريکا، طالبان را از سر راه برداشت، بيش از يک ميليون دختر افغان به مدرسه بازگشتند. زنان افغان به تدريج به عنوان معلم به کلاسهای درس باز می گردند و در زندگی اجتماعی شرکت می کنند.

خانم رايس می گويد، در سراسر خاورميانه زنان، الهام بخش همه ما هستند.

"در کويت، زنان در تظاهرات اعتراض آميزی که برای دست يافتن به حق رأی برپا کردند، پلاکاردهايی حمل می کردند که روی آنها نوشته شده بود: "زنان هم کويتی هستند"."

ماه پيش پارلمان کويت با اين خواسته موافقت کرد.

در عربستان سعودی نويد اعاده کرامت انسانی زنها، برخی از زنان جوان را به خود آورده است.

در جريان انتخابات، من تصوير پدری را که همراه با دختر جوان خود به حوزه رأی گيری می رفت، ديدم. او به جای آن که خودش ورقه رأی را به صندوق بياندازد، آنرا به دخترش داد، و دختر، ورقه را به صندوق انداخت. اين عمل کوچک اميدبخش رؤيای پدری را برای دختر خود مجسم می سازد. اين پدر، تنها نيست.

زنان عربستان سعودی در رؤيای زندگی بهتری هستند. اما، حق رأی ندارند.

وزير امورخارجه آمريکا می گويد، ما بايد توجه مردم را به اين واقعيت جلب کنيم که دموکراسی، اگر زنان در آن مشارکت کامل نداشته باشند، دموکراسی نيست.

آمريکا به سنتهای فرهنگی عربستان سعودی و تمام ملتها احترام می گذارد، اما آنگونه که خانم رايس می گويد، وقتی زنان بتوانند آرمانها و نظريات خود را در يک نظام سياسی بيان کنند، آن هنگام متوجه خواهيم شد که چه چيزی براستی سنت است و چه چيزی بواقع برای زنان سعودی اهميت دارد.

.

XS
SM
MD
LG