لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۴۷

احمدی نژاد می گويد در دولت وی افراط گرايی پذيرفتنی نخواهد بود


محمود احمدی نژاد رئيس جمهور منتخب محافظه کار ايران ميگويد سياست صلح و مدارا را دنبال خواهد کرد و اضافه کرد در دولت او افراط گرايی پذيرفتنی نخواهد بود.

در نخستين اظهار نظر عمومی پس از پيروزی در انتخابات روزجمعه، آقای احمدی نژاد همچنين گفت دولت او گفتگوهای برنامه هسته ای را با اتحاديه اروپا ادامه خواهد داد. در عين حال گفت موفقيت اين مذاکرات به اين امر بستگی خواهد داشت که غرب حق ايران را در توليد انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آميز بپذيرد.

وی همچنين گفت ايران کماکان راه ترقی را خواهد پيمود و دولت او نياز قابل ملاحظه ای برای بهبود مناسبات خود با ايالات متحده ندارد.

فرستادگان بريتانيا، فرانسه و آلمان پيرامون مشوقهايی مذاکره ميکنند که هدف آن ترغيب ايران به توقف برنامه غنی سازی اورانيوم است، که ميتواند برای توليد سلاحهای اتمی بکار گرفته شود.

ايالات متحده آمريکا ايران را متهم ميکند که در خفا سرگرم توليد بمب اتمی است. تهران اين اتهام را رد ميکند .

روز يکشنبه آقای احمدی نژاد گفت ايران به انرژی هسته ای برای انجام تحقيقات پزشکی و توليد نيروی برق نياز دارد.

در همين حال وزير امور خارجه ايران ميگويد با وجود انتخاب رئيس جمهوری جديد، مذاکرات ايران با اتحاديه اروپا پيرامون برنامه جنجال برانگيز هسته ای کماکان ادامه خواهد داشت.

حميد رضا آصفی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران روز يک شنبه در تهران به خبرنگاران گفت مسإله برنامه هسته ای ايران جزء سياست ملی وکلی ايران است و با عوض شدن دولت، تغيير نميکند.

با اينحال، اين سخنگو اضافه کرد که اکنون قابليت جمهوری اسلامی در مقابله با چالشهايی که در برابر سياستهايش قرار گرفته بيشتر است؛ و غرب بايد اين واقعيت را بپذيرد.

پيروزی شگفت انگيز محمود احمدی نژاد تندرو در روز جمعه اين نگرانی را در دنيای غرب برانگيخته است که ايران تحت رهبری جديد، موضع و سياستهای خود را، به ويژه در زمينه مذاکرات هسته اي، سخت تر خواهد کرد.

رهبران اروپا اميدوارند دولت ايران تضمينات معتبر خواهد داد دائر بر اينکه قصد توليد جنگ افزارهای هسته ای نخواهد داشت.

واشنگتن، که ايران را متهم به اجرای برنامه برای توليد پنهانی سلاحهای هسته ای ميکند، تا کنون نسبت به پيروزی آقای احمدی نژاد صريحاً اظهار نظر نکرده است؛ اما ميگويد اميدوار است مردم ايران به آزاديهای بيشتری دست يابند.

انتظار ميرود احمدی نژاد، رئيس جمهور منتخب، روز يکشنبه رئوس برنامه خود را در نخستين کنفرانس خبری اعلام کند. آقای احمدی نژاد تا کنون انتصابات کابينه خود را اعلام نکرده است؛ اما ميگويد در دولت او همه طبقات جامعه مشارکت خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG