لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۲

احساسات ضد آمريکائی اندکی کاهش يافته است


در يک نظرسنجی بين المللی نتيجه گيری شده است که احساسات ضد آمريکائی در اروپا، خاورميانه و آسيا اندکی کاهش يافته است، اما مردم بسياری از کشورهای جهان همچنان آمريکا را دوست نمی دارند.

مرکز پژوهشی پيو که مقرآن در آمريکا قرار دارد، روز پنجشنبه در نظرسنجی خود اعلام کرد سياست های آمريکا، نظير حمايت از دمکراسی در خاورميانه و کمک های امدادی به دنبال سونامی جنوب آسيا، با نظر مساعدی از سوی مردم جهان رو برو شده است.

اما ادامه جنگ در عراق، مخالفت بين المللی گسترده ای را به خود جلب کرده است. بنا براين نظر سنجی، با وجود آن که جهان اسلام به طور کلی همچنان نظری منفی نسبت به آمريکا دارد، اما نظرات عمومی مردم جهان در قبال آمريکا، از جمله در کشورهائی مانند اندونزی و پاکستان، در دو سال گذشته بهبود يافته است.

درميان ۱۵ کشوری که مورد نظرسنجی قرار گرفتند، آمريکا دارای بهترين سيما در هند و بدترين سيما در اردن بود. آدم ارلی سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا اظهارداشت دولت آمريکا حتی بدون آن که نيازی به نظرسنجی باشد، درک می کند که در اجرای ديپلماسی عمومی خود با چالش رو برو است.

آقای ارلی گفت اما با توجه به آن که آمريکا اين فرصت را دارد که به بهبود شرايط و فرصت ها در مناطقی نظيرخاورميانه کمک کند، اميدوار است نظرات مساعد مردم جهان را نسبت به سياست های خود جلب کند.

XS
SM
MD
LG