لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۶

آدم ارلی: آمريکا می خواهد مردم ايران از حق يک انتخابات آزاد برخوردار باشند


به گزارش ديويد گولاست، خبرنگار صدای آمريکا از وزارت امور خارجه ايالات متحده آمريکا، در انتخابات رياست جمهوری در ايران آقای رفسنجانی را که ميگويد اصلاح طلب و مدافع روابط نزديکتر با غرب است، با محمود احمدی نژاد شهردار تهران، که از متحدان نزديک روحانيون محافظه کار و مقتدر ايران محسوب ميشود، در گود مبارزه قرار می دهد.

اما وزارت خارجه ايالات متحده معتقد است با توجه به رد صلاحيت بخش عظيمی از کانديداهای بالقوه، منجمله زنان، از سوی شورای نگهبان غير منتخب، اين انتخابات را نمی توان انتخاباتی آزاد تلقی کرد.

آدم ارلی، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمريکا می گويد، خواست آمريکا اين است که مردم ايران از حق يک انتخابات آزاد برخوردار باشند تا بتوانند فردی را انتخاب کنند که رهبری کشور را برای ورود به جامعه بين امللی بر عهده گيرد.

آقای رفسنجانی که روحانی ۷۰ ساله ای که از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۷ رياست جمهوری کشور را بر عهده داشت، در جريان مبارزات انتخاباتی خود گفته است که در صورت انتخاب مجدد تلاش خواهد کرد، تا روابط آشفته ايران با ايالات متحده را بهبود بخشد.

دو کشور از زمان انقلاب اسلامی ايران در سال ۱۹۷۹ ميلادی تا کنون قادر نبوده اند با يکديگر روابط ديپلماتيک برقرار کنند و مقامات آمريکايی ايران را به حمايت از تروريسم، تلاش برای به تحليل بردن روند صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان و نيز دنبال سلاحهای اتمی رفتن متهم کرده اند.

مقامات آمريکايی ابراز علاقهء آقای رفسنجانی، نسبت به بهبود روابط با آمريکا را، يک نطق انتخاباتی بيش نمی دانند و معتقدند دولت بوش تا زمانی که رهبرانی منتخب در ايران چنين نظرهايی را رسمأ اعلام و به آن عمل نکنند، برای اين گفته ها اعتبار چندانی قائل نخواهند شد.

XS
SM
MD
LG