لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۴

جهان در تلاش بازسازی ويرانی های سونامی


در ساعات نخستين بامداد روز بيست وششم دسامبر ٢٠٠٤، زمين لرزه مهيبی بستر دريا را در نزديکی اندونزی شکافت و امواج غول آسای دريا سواحل اقيانوس هند را در هم کوبيد. ديری نپاييد که ساکنان جزيره سوماترا که از زمين لرزه با شدت نُه درجه ريشتر جان سالم بدر برده بودند گرفتار مصيبت سونامی شدند که خود را به درون کشور رساند و روستاها را با خاک يکسان کرد.

آنگاه، امواج غول پيکر مناطق ساحلی تايلند، سری لانکا و هندوستان را نيز ويران کرد و بخشهايی از کشورهای برمه، ملداوی و مالزيا را طعمه سيل کرد. ضربه سونامی بر کشورهای سومالی، کنيا و تانزانيا در شرق آفريقا نيز وارد آمد.

هزاران امدادگر بين المللی به منطقه شتافتند تا از بروز بيماری در ميان بازماندگان جلوگيری کنند. آنها همچنين سردخانه های موقت بنا کردند تا پس از شناسايی جان باختگان آنها را بخاک بسپارند.

آخرين آمار تلفات سونامی ١٧۶ هزار کشته بود که ١٢٨ هزار آن مربوط به اندونزی ميشد. در اين ميان ۵۰ هزار نفر شدند، که بيشتر آنان از ترس جان داده اند. نوسازی دراز مدت برای نزديک به يک ميليون و نيم نفر آواره در مصيبت دسامبر گذشته تاکنون آغاز نشده است.

دولتها، گروههای امداد و مردم تعهد کرده اند حدود شش ميليارد دلار تأمين کنند تا به مصرف کمک به بازماندگان و بازسازی مناطق آسيب ديده سونامی سال گذشته در اقيانوس هند شود. اما بخش اعظم اين تعهد تاکنون تأمين نشده است. رديابی مصرف کمکها در منطقه کاری است دشوار؛ اما روی هم، نزديک به نيمی از شش ميليارد دلار تعهد شده به مصرف رسيده است. باقيمانده پول يا هنوز به پروژه ها تخصيص داده نشده ، يا اصولاً اهدا گران هنوز آن را پرداخت نکرده اند.

مبلغی که افراد به حساب ريخته اند يک ميليارد است. دولت آمريکا حدود ٨۵۰ ميليون دلار تعهد کرده است. تعهد بعضی از کشورهای اروپايی و آسيايی به ترتيب ۳۰۰ ميليون و ۷۵۰ ميليون دلار بوده است. قرار است بيشترين کمک به اندونزی ، که بيشترين ضربه را متحمل شده است، پرداخت گردد. وجوهی نيز برای احياء کشاورزی، ماهيگيری منطقه و احداث سيستمهای هشداردهنده اختصاص داده شده است.

XS
SM
MD
LG