لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۳

آمريکا می گويند انتخابات ايران نمايانگر آراء مردم نيست


مقامات آمريکايی می گويند، انتخابات رياست جمهوری ايران نمايانگر آراء و تمايلات مردم ايران نيست و حتی با حداقل معيارها و ضوابط دموکراتيک نيز مطابقت ندارد. علاوه بر اين، مقامات، اظهارات آشتی جويانه علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس جمهوری سابق و يکی از کانديداهای دور دوم انتخابات رياست جمهوری ايران را دارای اهميت چندانی نمی دانند.

به گزارش ديويد گولاست، خبرنگار صدای آمريکا: نخستين مرحله انتخابات رياست جمهوری ايران ، با رقابت هفت کانديدا، روز جمعه گذشته برگزار شد. مقامات ايالات متحده خاطر نشان ساختند که بسياری از کانديداهای بالقوه، از جمله زنانی که آماده رقابت برای احراز مقام رياست جمهوری بودند، توسط گردانندگان رژيم جمهوری اسلامی، از شرکت در انتخابات محروم شدند. آنها معتقدند، در مقايسه با فضای بازتر سياسی ظرف سالهای اخير ايران، اين انتخابات، در واقع گامی به قهقرا بود.

يک مقام ارشد وزارت امورخارجه آمريکا به خبرنگاران گفت، انتخابات ايران "بسيار بسيار پايين تر" از حتی سطح حداقل معيارهای دموکراتيک بوده است. مقام آمريکايی می گويد، صدها کانديدای بالقوه از شرکت در انتخابات محروم شدند و فضايی که اکنون بوجود آمده است برای دگرانديشان و مطبوعات، فضايی تنگ و اختناق آور است. سخنگوی وزارت امور خارج آمريکا می گويد،اگر بخواهيم بسيار خوشبينانه به انتخابات روز جمعه ايران نگاه کنيم، فقط می توان گفت،انتخابات به کلی کنترل شده بود، و باالطبع ايالات متحده نمی تواند آنچه را که در ايران سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا می گويد:" جريان انتخابات رياست جمهوری ايران، از مرحله تعيين و فيلتر کردن کانديداها بوسيله معدودی افراد انتخاب" ناشده"، تا جريان رأی گيريها، برای ما مسلم می سازد که اين جريان با تمايلات و آراء مردم ايران و آمال و آرزوهای اين مردم مطابقت ندارد، و جوابگوی خواسته های آنان نيست.

مردم ايران می خواهند مشارکت وسيعتری در روند سياسی کشور خود داشته باشند، نه سهم کمتری، مردم ايران آزادی بيشتری می خواهند، نه آزادی کمتری و مردم ايران، دموکراسی بيشتری می خواهند، نه دموکراسی کمتری." آقای ارلی می گويد در يک نظام دموکراتيک، دولت خواسته های مردم را برآورده می سازد، اما در ايران " همه چيز عکس خواسته ها و تمايلات مردم"، و خلاف جهت حرکت دموکراتيک ساير کشورهای منطقه انجام می شود. آقای ارلی می گويد، علاوه بر آشفته بودن فضای انتخابات روز جمعه درايران ، رژيم جمهوری اسلامی در تقلا برای بدست آوردن سلاحهای کشتار جمعی و حمايت از تروريسم در خاورميانه است، و در مقابل ارتباط خود با شبکه القاعده موضعی دو پهلو و مبهم دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه، موضعگيری آشتی جويانه آقای رفسنجانی را نسبت به ايالات متحده در مبارزات انتخاباتی خود، قابل قبول ندانست. و گفت دولت پرزيدنت بوش به سخن پراکنی ها، اعتماد نخواهد کرد، مگر اينکه رهبران منتخب ايران رسماً، و با صراحت موضع اعلام شده خود را آشکارا اعلان کنند و رفتاری را که دولت آمريکا، رفتاری تهديد کننده تلقی می کند، تغيير دهند.

XS
SM
MD
LG