لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

نقش جديد ناتو  Editorial – June 18


حدود شصت سال پيش، به دنبال زيرو رو شدن اروپا و ويرانيهای حاصله از جنگ جهانی دوم، اتحاديه ناتو، به منظور دفاع از آمريکا و اروپا، در برابر خطر شوروی کمونيست، تشکيل شد.

اما به دنبال فروپاشی اتحاد شوروی و مرگ کمونيسم در اروپای شرقی، اتحاديه ناتو نيز بصورت روز افزونی در مأموريتهای خارج از اروپا، بخصوص در ناحيه بالکان، افغانستان و عراق شرکت جست.

اتحاديه ناتو اکنون در نظر دارد نخستين مأموريت خود را در آفريقا به انجام برساند. کشورهای عضو اتحاديه ناتو موافقت کرده اند صلحبانان آفريقايی را به ناحيه دارفور سودان منتقل سازند. علاوه بر آن، اعضای ناتو پذيرفته اند کار آموزش صلحبانان آفريقايی و کمک به انجام مأموريت آنان را بر عهده گيرند.

جنگ دارفور در سال ۲۰۰۳ آغاز شد. شورشيان آفريقايی سودان که از تبعيض سودانيهای عرب شکايت داشتند، به تأسيسات دولتی حمله ور شدند. شبه نظاميان "جان جاويد" عرب نيز که مورد حمايت دولت سودان بودند، با حمله به قبايل "ماسالی" و "زاگاوا" به حمايت از نيروهای دولتی برخاستند. از آن تاريخ به بعد، دهها هزار نفر انسان، اکثراً در اثر گرسنگی، بيماری، و قحطی جان خود را از دست داده اند.... و حدود دو ميليون سودانی دارفور نيز آواره بيابانها شده اند.

ياپ- د-هوپ، دبيرکل اتحاديه ناتو، وظيفه نيروهای ناتو را توضيح می دهد. دبير کل ناتو می گويد: " اين انسانها... اين مردم دارفور، به کمک نياز دارند و ... اتحاديه آفريقا نيز سرگرم کمک به آنها است. به اين ترتيب، ... ناتو و اتحاديه اروپا هر آنچه در توان دارند به انجام می رسانند تا به درخواستهای اتحاديه آفريقا، پاسخ داده باشند."

نيروهای اتحاديه ناتو در نقاط ديگری نيز، مانند افغانستان، به کار تأمين امنيت پرداخته اند. با توجه به انتخابات پارلمانی و ايالتی افغانستان در ماه سپتامبر آينده، کشورهای عضو اتحاديه ناتو پذيرفته اند بر تعداد سربازان ناتو در نيروی کمکی امنيتی بين المللی که تحت حمايت و رهبری ناتو است، بيافزايند.

علاوه بر اين، اتحاديه ناتو در نظر دارد در عراق، مرکز جديدی در ناحيه جنوب شرقی بغداد به منظور آموزش افسران عراقی، بگشايد. مرکز جديد آموزش نظامی به افسران عراقی امکان خواهد داد دکترين جديد نظامی برای نيروهای عراقی تدارک ببينند و روابط دموکراتيک نظامی- غير نظامی را نهادينه سازند. مرکز جديد آموزش نظامی ناتو، هنگامی که به حداکثر ظرفيت خود برسد، سالانه يکهزار افسر عراقی را آموزش خواهد داد.

دانلد رامسفلد، وزير دفاع آمريکا می گويد، ناتو امروزه به نويد بزرگی که در حيات معاصر آن کم نظير است، مبدل گرديده است. واقعيت اين است که اين اتحاديه تاريخی، وارد فعاليت در زمينه هايی شده است که از هر حيث بی سابقه است: ناتو می کوشد ضمن افزايش تعداد کشورهای عضو، مسئوليتهای بيشتر جهانی را نيز متقبل شود.

XS
SM
MD
LG