لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۱

ايران می گويد دليلی به دست نيامده است که حاکی ازتقلب درانتخابات باشد


مقامات جمهوری اسلامی ايران می گويند در بازشماری بخشی از آراء انتخابات رياست جمهوری در روز جمعه ، نشانه ای از تقلب و دستکاری پيدا نشده است، و دور دوم رای گيری مطابق برنامه در روز ٢٤ ژوئن برگزار خواهد شد.

بامداد دوشنبه شورای نگهبان دستور داد آرائ ريخته شده در حدود ١٠٠ صندوق در تهران و دو منطقه ديگر بازشماری شود. اين اقدام پس از آن صورت گرفت که اکبر هاشمی رفسنجانی و دو کانديدای شکست خورده ديگر مدعی شدند خلافکاری هائی در رای گيری روی داده است.

علی اکبر هاشمی رفسنجانی و دو کانديدای شکست خورده، تند روها را به تقلب در رای گيری در انتخابات رياست جمهوری در روز جمعه متهم کرده اند. آنها اين اتهام را پس از آن عنوان کردند که محمود احمدی نژاد شهردار محافظه کار و تند رو تهران، به گونه ای شگفت آور پس از رفسنجانی در رديف دوم قرار گرفت.

سرنوشت رياست جمهوری در دور دوم رای گيری در روز جمعه روشن خواهد شد. در اين ميان، مقامات قضائی جمهوری اسلامی روز دوشنبه از توزيع دو روزنامه اصلاح طلب که نامه مهدی کروبی را چاپ کرده بودند، جلوگيری کردند.

کروبی، که در مقام سوم قرار گرفته است، در اين نامه مقامات را متهم می کند که برای مسلم ساختن پيروزی يک کانديدای افراطی در دور دوم، در رای گيری تقلب کردند.

منابع آگاه به صدای آمريکا گفتند روزنامه " اقبال" برای هميشه بسته شده است. روزنامه ديگر – آفتاب يزد – در صورتی که در يادداشتی به خوانندگان خود، مشکلات فنی را مسئول بداند، اجازه داده خواهد شد در آينده نزديک منتشر شود.

وزارت امورخارجه آمريکا انتخابات رياست جمهوری ايران را به گونه گسترده ای فاقد پشتوانه مردمی دانست واعلام کرد حتی حداقل معيارهای دمکراتيک دراين انتخابات رعايت نشده است.

XS
SM
MD
LG