لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۱

رفسنجانی و احمدی نژاد به دور دوم ميروند


وزارت کشور ايران ميگويد علی اکبر هاشمی رفسنجانی رئيس جمهور سابق، و محمود احمدی نژاد شهردار تهران، در دومين دور رای گيری در انتخابات رياست جمهوری، که جمعه آينده انجام خواهد گرفت، رقابت خواهند کرد.

مقامات وزارت کشور ميگويند نتايج مقدماتی از رای گيری ديروز نشان ميدهد که آقای رفسنجانی بيست و يک درصد، و آقای احمدی نژاد نوزده درصد آراء را کسب کرده اند.

مهدی کرّوبی، روحانی اصلاح طلب ، ضمن ردّ اين نتايج، که وی را در رديف سوم ميگذارد، مدّعی است که جای او در رديف دوم بوده است. آقای کروبی نتيجه رای گيری را مخدوش توصيف کرده است.

آقای رفسنجانی پيشتاز در رای گيری ديروز، روحانی ميانه روی است که قول داده است در صورت پيروزی مناسبات با غرب را خوب کند. وی سياستمداری کهنه کار است، که دو بار عهده دار مقام رياست جمهوری بوده، و در مقام رئيس مجلس نيز کارکرده است. آقای رفسنجانی فعلا رياست مجمع تشخيص مصلحت نظام را برعهده دارد که مسئول رسيدگی به اختلافات حقوقی ميان پارلمان و شورای نگهبان است. آقای رفسنجانی هفتاد سال دارد ودر اواخر جنگ ايران و عراق نيروهای مسلح ايران را رهبری ميکرد. خانواده او يک شرکت هواپيمائی و بخش عمده ای از صادرات پسته را در کنترل دارند.

آقای احمدی نژاد، رقيب آقای رفسنجانی در دور دوم رای گيری برای انتخابات رياست جمهوری، با رهبران محافظه کار مناسباتی نزديک دارد. او که در صحنه سياست تازه وارد محسوب ميشود دو سال پيش به شهرداری تهران برگزيده شد. آقای احمدی نژاد چهل و نه سال دارد و بنا به گزارش ها، برای مبارزات انتخاباتی پول کمی خرج کرد، و خبرنگار اعزامی صدای آمريکا به تهران ميگويد کمتر پوستری از او ديده است. آقای احمدی نژاد در مقام شهردار تهران جلوی بعضی از اصلاحات را گرفت و محدود سازی تجارت با غرب را دنبال ميکرد. آقای احمدی نژاد در دوران نوجوانی، پس از کمک به ايجاد تشکيلاتی دانشجوئی، که سفارت آمريکا در تهران را در سال ۱۹۷۹تصرف کرد، به پاسداران انقلاب ملحق شد.

آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد ، با تحسين از انتخابات ديروز ، که به گفته مقامات انتتخاباتی شصت و نه درصد رای دهندگان واجد شرايط در آن رای دادند،گفته است شمار زياد رای دهندگان ردّ انتقادهای پرزيدنت بوش است که انتخابات را به سبب منع دهها کانديدا از رقابت در آن، نا منصفانه خوانده بود.

XS
SM
MD
LG