لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۶

تظاهرات زنان ايرانی برای بدست آوردن حقوق برابر


Editoral Title: Iranian Women Demonstrate for equality

تظاهرات زنان ايرانی برای بدست آوردن حقوق برابر

اخيراً صدها تن از زنان ايرانی به نشانه اعتراض به وضعيت نابرابر خود در رژيم ملايان ايران، به تظاهرات دست زدند. با اينکه زنان ايرانی بيش از ۶۰ درصد جمعيت دانشجويی دانشگاهها را تشکيل می دهند، اما زنان ايرانی نمی توانند کانديدای احراز مقام رياست جمهوری شوند.

شهادت يک زن ايرانی در دادگاهها و محاکم اسلامی برابر با نيم ارزش شهادت يک مرد است و زن ايرانی مجبور است برای مسافرت از شوهر يا پدر خويش کسب اجازه کند.

سازمان ملل متحد در ماه فوريه گذشته، ضمن انتشار گزارشی، رژيم ملايان ايران را به دليل نحوه برخورد با زنان به شدت مورد انتقاد قرار داد.

گزارش سازمان ملل متحد می گويد، قوانين تبعيض آميز و عدم تکافوی اجرای عدالت، تبعيض و خشونت را در حق زنان مداومت می بخشد.

پالا دوبريانسکی، معاون وزارت امورخارجه آمريکا در امور جهانی، ضمن تشريح سرنوشت اسف بار زنان ايرانی می گويد، وضعيت زنان ايرانی بواقع عبرت انگيز است و تبعيض عليه زنان، امری بسيار متداول است.

گروهی از زنان ايرانی که اخيراً در خيابانهای تهران دست به تظاهرات زدند، نماينده همه اقشار جامعه بودند. تظاهرکنندگان با دادن شعار، آزادی، عدالت و برابری می خواستند.

رؤيا طلوعی ، فعال مدافع حقوق زنان از سنندج برای شرکت درتظاهرات به تهران آمده بود:

خانم طلوعی می گويد:" به عقيده من، اين تظاهرات، طليعه يک حرکت مدنی است و مردان نيز به اين حرکت خواهند پيوست.

اين بانوی ايرانی می گويد، در لحظاتی که صحنه تظاهرات را ترک می کردند، در گوشه ديگری از ميدان، گروهی از مردان اجتماع کرده بودند و آزادی زندانيان سياسی را مطالبه می کردند. خانم طلوعی می گويد، به نظر من اين نوع عدم رضايت، و عدم اطاعت مدنی ادامه خواهد يافت و ما را به سرمنزل آزادی خواهد رسانيد و اگر چنين نشود، ما هم بايد بر دامنه فعاليتهای خود بيافزاييم."

پرزيدنت بوش، رئيس جمهوری آمريکا می گويد، پيشبرد آزادی در سرتاسر جهان، رسالت اصلی دوران ما است.

پرزيدنت بوش می گويد، آمريکا از رشد جنبش ها و نهادهای دموکراتيک در همه کشورها حمايت خواهد کرد و با سماجت تمام گزينه های موجود و مخاطرات مربوط را تبيين خواهد کرد.

پرزيدنت بوش می گويد:" انتخاب اخلاقی ميان اختناق و آزادی است که، اولی، هميشه غلط و دومی همواره صحيح است."

رئيس جمهوری آمريکا می گويد، آمريکا تجاهل نخواهد کرد که دگرانديشان زندانی، غل و زنجير را ترجيح می دهند...

يا اينکه زنان از توهين و تحقير و بردگی لذت می برند....

و يا اينکه برخی از انسانها آرزو می کنند تحت حاکميت قلدر مآبان زيست می کنند."

پرزيدنت بوش می گويد، هيچ جامعه ای نمی تواند، تنها با نيمی از انرژی و استعداد خود، به ترقی نائل آيد. بنابر اين، لازمه ترقی و پيشرفت، مشارکت کامل زنان در همه امور و شئون اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG