لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

ديدار روسای جمهوری آمريکا و کره جنوبی در واشنگتن


در ديدار روه مو-هيون رئيس جمهور کره جنوبی با پرزيدنت بوش که روز جمعه در شهر واشنگتن صورت گرفت ، تجديد گفتگوهای شش جانبه پيرامون برنامه هسته ای کره شمالی، موضوع اصلی مذاکرات آنها بود. پرزيدنت بوش ميگويد او و همتای کره ای او در زمينه لزوم پاکسازی شبه جزيره کره از سلاحهای هسته ای يک صدا سخن ميگويند.

آقای بوش ميگويد کره شمالی هنوز به پيشنهاد مشوقهايی، به ازای پايان دادن به برنامه توليد جنگ افزار هسته ای ، که سال گذشته به آن کشور عرضه شد پاسخ نداده است.

آقای روه نيز گفت در مسأله کره شمالی بين ايالات متحده و کره جنوبی اختلاف نظر جزيی وجود دارد؛ اما اظهار اميدواری کرد که دو رهبر بتوانند اختلافات خود را در جلسات بعدی برطرف کنند. اين ملاقات پس از آن صورت ميگيرد که ديپلماتهای کره شمالی روز دوشنبه گذشته به ايالات متحده گفتند فرايندی را که مدتها است متوقف شده است از سر خواهند گرفت. اما هيچ تاريخی را برای بازگشت به ميز مذاکرات تعيين نکردند.

روز چهار شنبه کره شمالی اخطار کرد که به اندازه کافی بمب هسته ای در اختيار دارد که ميتواند در مقابل حملات ايالات متحده ايستادگی کند؛ و سرگرم ساختن بمبهای بيشتری است. کاخ سفيد گفت نظراتی از اين دست تنها به منزوی شدن هر چه بيشتر اين کشور فقر زده خواهد انجاميد.

مذاکرات امروز پرزيدنت بوش با رئيس جمهور کره جنوبی همچنين در باره تقويت پيوندهای آن کشور با آمريکا خواهد بود. رئيس جمهور کره جنوبی پيشرفتهای اقتصادی کشورش را مديون کمکهای ايالات متحده ميداند.

XS
SM
MD
LG