لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

اکبر گنجی، خشونت و دمکراسی Editorial – June 9


Akbar Gandji, Violent men, and Democracy

کاندوليزا رايس , وزير امور خارجه آمريکا می گويد: مردم خاورميانه شروع به ابراز عقيده, بحث, مباحثه و اقداماتی کرده اند که حتی تا يکسال پيش نيز غير قابل تصور می نمود.

پيشرفتهای دموکراتيک در عراق, در لبنان , و در سرزمينهای فلسطينان مبانی و فرضيات مباحثه را در کليه کشور های خاورميانه تغيير داده است. با اين همه به گفته خانم رايس پيشرفت بطور کلی دشوار و در همه مناطق يکسان نبوده است.

خانم رايس ميگويد: انسانهای خشونت آفرينی وجود دارند که برای جلوگيری از اشاعه و پيشرفت دموکراسی بهر شيوه و تمهيدی متوسل ميشوند. با همه اين احوال امروزه مردم خاورميانه با يکديگر به بحث و گفتگو و نمايش افکار و انديشه های خود در جستجوی آينده دموکراتيکِ مشترکِ خود پرداخته اند. بسياری نيز در اين راه حتی از جانبازی مضايقه نکرده اند. يکی از انسانهايی که از دير باز رﺅيای استقرار دموکراسی را در کشور خود می پرورانده است اکبر گنجی است.

گنجی اخيرأ از زندان اوين که محبس او در ۵ سال ِ گذشته بوده است و غالب اوقات را نيز در سلول ِ انفرادی بسر ميبرده است, مرخصی استعلاجی گرفت. علت زندانی شدن گنجی تحقيقاتی بود که در مورد قتلهای زنجيره ای دگر انديشان ايرانی در سالهای پايانی دهه ۹۰ به انجام رسانده بود. مقالاتی که گنجی در روزنامه خود می نوشت, مقامات بلند پايه حکومت ايرانی را در اين آدم کشيها همدست قاتلان معرفی ميکرد.

اکبر گنجی پس از صدور مرخصّی استعلاجی خود از افشاء حقايق و لزوم استقرار دموکراسی در ايران دست برنداشت. گنجی می گفت و می گويد که روزنامه نگاران زندانی , نويسندگان و وبلاگ نويسان بايد فورأ آزاد شوند. گنجی از مردم هم ميهن خود ، موکدأ ميخواست , انتخاباتی را که به نظر او شوخی بيجائی بيش نيست تحريم کنند.

گنجی رژيم روحانی ايران را يک ديکتاتوری شخصی و استبداد ِ شخص ِ آيت اﷲ علی خامنه ا ی , رهبر جمهوری اسلامی ايران ميداند. گنجی ميگويد آيت اﷲ خامنه ای نيز بايد تسليم اراده مردم ايران شود. گنجی گفته است حتی اگر بنا باشد بقيّه عمر خود را در زندان بگذراند , از عقيده و نظر خود دست بر نخواهد داشت. حکومت ايران دستور بازداشت مجدد اکبر گنجی را صادر کرده است.

گزارشها حاکيست که زمانی که مأموران حکومت برای دستگيری گنجی به خانه وی رفتند, گنجی در خانه نبود و تا به حال نيز کسی از محل زندگی يا اختفای او خبری ندارد. نحوه برخورد و تعامل حکومت ايران با اکبر گنجی , روزنامه نگار نشان ميدهد که ايران همانطور که وزير امور خارجه آمريکا ميگويد , کشوری است که با تحوّلات ِ منطقه همسو نيست و با تغيرات خاورميانه همخوانی ندارد.

خانم رايس ميگويد, خاورميانه در حال تحويل و تحّول است و حتی, رهبران انتخاب ناشدهِ تهران نيز ناگزيرند اين واقعّيت را برسمّيت بشناسد. خانم رايس ميگويد, آمريکا در کنار مردم ايران ايستاده است.

XS
SM
MD
LG