لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۴

انتخابات رياست جمهوری ايران Editorial – June 7 ‏ 


هفدهم ماه ژوئن برابر با بيست و هفتم خرداد انتخابات رياست جمهوری ايران است و مردم ايران ميتوانند به يکی از هشت نامزدی که بوسيله شورای نگهبان غير منتخب رژيم جمهوری اسلامی دستچين شده اند رأی بدهند، يا اصولاً به کسی رأی ندهند.

در ايران، بسياری از مردم اصرار به تحريم انتخابات دارند. اکبر گنجي، روزنامه نگار پرسشگر و آگاه، پس از انتشار مقالاتی که طی آنها چند مقام برجسته دولتی را در قتل روشنفکران سالهای ۱۹۹۰ دخيل ميدانست، مدت پنج سال زندانی شد. آقای گنجی اخيراً پس از اعتصاب غذا در زندان، با استفاده از مرخصی استعلاجی بطور موقت از زندان آزاد شد. گنجی از مردم ايران خواسته است انتخابات بيست و هفتم خرداد را تحريم کنند.

شورای نگهبان که از ۱۲ عضو تشکيل شده است، بيش از هزار نامزد را فاقد صلاحيت تشخيص داده است. گنجی ميگويد : " فرايند انتخابات، غير عادلانه و غير دموکراتيک است. شورای نگهبان هر کس را که همفکر خود نميداند کنار گذارده شده است." آقای گنجی ميگويد تحريم انتخابات ايران را يک گام به دموکراسی نزديکتر ميکند. وی بر اين باور است که:" در نظام خود کامگی اين روش انتقال به دموکراسی عدم همکاری با ديکتاتور را ميطلبد؛ عدم همکاری با ديکتاتور نيز که به سلب مشروعيت وی ميانجامد." بسياری از دانشجويان دانشگاه همين طرز تفکر را دارند.

خبرهای رسيده حکايت از اعتراضات در روزهای اخير در دانشگاههای ايران دارد. شعار دانشجويان دانشگاه ايلام نمونه بارزی از شعار همه دانشجويان است. اين شعارها ميگويد: " ای آزاديخواهان، انتخابات را تحريم کنيد." بهر تقدير اين ايرانيان هستند که تصميم ميگيرند که آيا در روز بيست و هفتم خرداد در انتخابات تحت کنترل رژيم شرکت کنند يا آن را تحريم کنند.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه ايالات متحده آمريکا ميگويد مردم سراسر جهان آمال و آرزوهای مشابه دارند. خانم رايس ميگويد: " اگر به چهار گوشه اين کره خاکی برويد، صرفنظر از اينکه فاصله شما تا مرکز زمين چقدر است، زنان و مردان در پاسخ پرسشهای ساده شما که ميپرسيد: « دوست داريد هر چه در ذهنتان است بر زبان بياوريد؟ دوست داريد همانگونه که دلخواه شمااست به عبادت بپردازيد؟ دوست داريد فرزندانتان را آزادانه آموزش دهيد، دوست داريد از تجاوز شبانه پليس در امان باشيد؟» خواهيد ديد که همه آنها به شما پاسخ مثبت ميدهند." وزير امور خارجه آمريکا ميگويد: " نيروی اصلاحات همه جا گسترده شده است؛ و اين نيرو روزی الهام بخش شهروندان ايران خواهد بود تا آزادی و حقوق حقه خود را از رهبران غير منتخب خود پس بگيرند."

XS
SM
MD
LG