لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

کاوشگرفضائی خودکار  ناسا در سيّاره  مريخ  از زير قشری از شن و ماسه سالم  بيرون آمد


کاوشگر خودکار ناسا در سيّاره مريخ، موسوم به opportunity ، که از پنج هفته پيش زير قشری از شن و ماسه گير کرده بود توانسته است خود را رها کند.

دانشمندان در سازمان ملی فضائی آمريکا امروز، شنبه، اعلام کردند اين رباط شش چرخه که در يک ماه گذشته به سبب مواجه شدن با قشری از شن و ماسه فقط سی سانتيمتر جابجا شده بود توانسته است از زير اين قشر خارج شود.

دانشمندان قرار است به کمک تصاويری که opportunity به کره زمين ميفرستد مسير آتی آن را به گونه ای تعيين کنند که حتی الامکان از برخورد با توده های شنی و ماسه ای در امان باشد.

کاوشگر opportunity و مريخ نورد دو قلوی آن موسوم به spirit در ژانويه سال گذشته، برای ماموريتی تحقيقاتی که حدس زده ميشد حد اکثر سه ماه دوام بيآورد به سيّاره مريخ فرستاده شدند. اما هر دو رباط کماکان کار ميکنند و تاکنون بيش از پنج کيلومتر در سطح مريخ سفر کرده اند که اغلب با فرستادن تصاوير همراه با اطلاعات ديگر از آن سيّاره به کره زمين همراه بوده است .

دانشمندان اميدوارند به کمک اطلاعاتی که اين دو کاوشگر خودکار مريخ نورد به زمين می فرستند بتوانند به پرسشی مهم و آينده ساز پاسخ بدهند: اينکه آيا در مريخ آب وجود داشته است يا نه؟.

XS
SM
MD
LG