لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

گزارش ارتش امريکا از پنج مورد بی مبالاتی نسبت به قرآن در گوانتانامو توسط زندانبانان و پانزده مورد ديگر توسط زندانيان حکايت دارد


ارتش آمريکا جزئيات پنج واقعه ای را که از بی مبالاتی زندانبانان در بازداشتگاه گوانتانامو در مورد قرآن حکايت داردمنتشر کرده است.

نتيجه تحقيقات در آن بازداشتگاه مستقر در کوبا، که محل نگهداری از بيش از پانصد مظنون تروريست است، در يک مورد از ترّشح تصادفی ادرار به يک جلد قرآن، در دو مورد از پاگذاشتن بازجويان روی قرآن، يا لگد زدن به آن، در يک مورد از شکايت يک بازداشتی در باره نوشته شدن واژه ای رکيک روی جلد داخلی قرآن او، و در يک مورد ديگر از خيس شدن قرآن هنگام پرتاب بادکنک های پراز آب به سلول زندانيان توسط زندانبانان حکايت دارد.

سابقه اين موارد به سه سال گذشته بازميگردد.

مقامات آمريکائی ميگويند هيچ مدرک معتبری در تائيد ادعای انداختن قرآن به توالت و زدن سيفون ، که ماه گذشته توسط مجله آمريکائی نيوزويک عنوان شد بدست نيامده است. گزارش اين مجله به شورش هائی مرگبار در افغانستان و اعتراض در چند کشور ديگر منجرشد. نيوزويک بعدا گزارش را تکذيب کرد.

مقامات آمريکائی در تاسيسات خليج گوانتانامو بيش از هزار و ششصد جلد قرآن را بين بازداشت شدگان توزيع کرده اند، و به زندانبانان گفته شده است تا آنجا که ممکن است با اجتناب و خودداری از دست زدن به قرآن ، به حساسيت و احساسات مسلمانان احترام بگذارند.

به گفته لاورنس دی ريتا، سخنگوی دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا، در جريان تحقيقات، مدارک بيست و هشت هزار بازجوئی و هزاران تماس ديگر بازداشت شدگان و زندانبانان در گوانتانامو مورد بررسی قرارگرفته است. سخنگوی آقای رامسفلد گفت پنج واقعه از بی مبالاتی پرسنل آمريکائی، و پانزده واقعه از بی مبالاتی و يا بی احترامی خود بازداشت شدگان به قرآن حکايت دارد. تحقيق در باره چهار مورد ديگر ادعای بی حرمتی به قرآن کماکان در جريان است.

آقای دی ريتا گفت مقررات ارتش آمريکا راجع به رفتار و کردار در مورد قرآن بسيار جدی و محترمانه است.

XS
SM
MD
LG