لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

۱۴کشور خلافکار در قاچاق  انسان ها  در معرض  تحريم های تنبيهی  آمريکا


وزارت امور خارجه آمريکا گزارش سال ۲۰۰۵ در باره قاچاق انسان ها را منتشر ساخته است و ميگويد ۱۴ کشور که برای مبارزه با اين رفتار اقداماتی اساسی انجام نداده اند اند ممکن است مشمول تحريم های تنبيهی شوند.

کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا امروز همزمان با انتشار اين گزارش ، قاچاق و تجارت انسان ها را نوعی برده داری در دوران معاصر ناميد. خانم رايس گفت شمار انسان هائی که قاچاقچيان سالانه در سطحی جهانی آنها را استثمار ميکنند تا هشتصد هزار نفر تخمين زده ميشود و بسياری ديگر نيز در محدوده مرزهای داخلی مورد استثمار قرار ميگيرند.

گزارش ميگويد قربانيان اغلب بزور و يا حيله به امور جنسی و بيگاری کشانده ميشوند، و نيمی از آنان کودک اند.

پنج کشور از چهارده کشوری که در راس کشورهای خلافکار قرار دارند در آمريکای لاتين اند.( بوليوی، کوبا، اکوادور، جامائيکا و ونزوئلا). چهار کشور نيز در خاورميانه اند.( کويت، قطر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی) سه کشور در شرق آسيا( برمه، کامبوج و کره شمالی ) و دو کشور در آفريقا هستند.( سودان و توگو ).

قاچاق انسان ها عموما توسط تشکيلات مافيائی انجام ميگيرد که منافعی کلان را به قيمت جان انسان ها به جيب ميزنند.

وزارت امور خارجه آمريکا در گزارش خود کشورهای خلافکار را در گروه بندی های مختلفی جاداده است و با هر گروه در چارچوب ضوابط و معيارهائی رفتار ميکند که برای مبارزه با قاچاق انسان ها تنظيم، و اجرای آنها اجباری است. کشورهائی که بدترين کارنامه را داشته باشند در اين طبقه بندی در رديف سوم قرار ميگيرند که به منزله محروم شدن آنها از هرگونه کمکی از سوی آمريکا ، به استثنای کمک های بشر دوستانه است.

XS
SM
MD
LG