لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۹

دکتر محمد درخشش در آمريکا درگذشت


محمد درخشش مبارز خستگی ناپذيری که شش دهه در عرصه مبارزات سياسی – فرهنگی ايران درخشيد و خدمات فراموش نشدنی به فرهنگ ملی کرد، در بامداد روز ١٢ خرداد ماه ١٣٨٤ ( دوم ژوئن ٢٠٠۵) در ايالت مريلند آمريکا ديده از جهان فرو بست.

محمد درخشش در سال ١٢٩۵ شمسی در تهران بدنيا آمد. تحصيلات خود را در تهران بپايان رساند و پس از فراغت از دانشسرايعالی با شغل دبيری وارد خدمت وزارت فرهنگ شد و بر اثر علاقه به فعاليتهای اجتماعی و کوشش در تأمين منافع صنفی معلمان در سنين جوانی به رياست جامعه ليسانسه های دانشسرايعالی و سپس به رياست جامعه معلمان ايران برگزيده شد و به تأسيس کانون مهرگان و روزنامه ای به همين نام که به مطالب سياسی- فرهنگی می پرداخت دست زد.

دکتر محمد درخشش در دور هيجدهم قانونگزاری از تهران بعنوان نماينده مجلس شورای ملی انتخاب گرديد و در اين سمت با قرداد کنسرسيوم نفت معروف به قرداد "امينی – پيج" به مخالفت پرداخت و در نطقی که هفت ساعت بطول انجاميد بشدت به سياست های استعماری دولتهای بيگانه در مورد نفت ايران حمله کرد.

محمد درخشش بدنبال اعتصاب سراسری معلمان کشور در سال ١٣٤٠ به وزارت فرهنگ رسيد و در دوران ١٤ ماهه وزارت خود موفق به اصلاح جدی وضع معلمان و تغييرات عميق تربيتی در برنامه های فرهنگی کشور گرديد.

او در سال ١٣٤١ از کار سياسی کناره گيری کرد و پس از انقلاب از مملکت خارج شد و نخست به فرانسه و سپس در آمريکا مقيم گرديد. در تمام اين سالها به کوشش و تلاش برای ترويج آزادی و فراهم آوردن زمينه برای عبور از سيستم خودکامگی به سيستم دموکراسی ادامه داد.

دوره دوازده ساله مجله وزين مهرگان که مجموعأ ٣٧ مجله قطور را در بر گرفت و انتشار کتابهای متعددی مانند " باروت انقلاب " و " هشتاد سال بسوی سراب " نمونه ای از تلاش های اوست.

محمد درخشش انسانی آزاده و آزاديخواه و مبارزی سرسخت و خستگی ناپذير بود.

روانش شاد.

XS
SM
MD
LG