لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

پيروزی چشمگير بلوک سياسی سعد حريری در حوزه انتخابی بيروت


يک بلوک سياسی اپوزيسيون لبنان که مخالف سوريه است ورهبری آن را پسر رفيق حريری نخست وزير پيشين مقتول لبنان برعهده دارد، کليه کرسی های پارلمانی حوزه انتخابيه بيروت را تصاحب کرد.

نتايج رسمی رأی گيری روز يکشنبه که روز دوشنبه اعلام شد حاکی است، بلوک " سعد حريری" – که مخالف سوريه است – تمام ۱۹ کرسی بيروت در پارلمان را که ۱۲۸ کرسی دارد، برده است. رای دهندگان سايرمناطق لبنان، ظرف سه يکشنبه آينده برای تکميل انتخابات پارلمانی لبنان به پای صندوق های رای خواهند رفت.

تحليلگران می گويند پيروزی بزرگ " سعد حريری" در ادای احترام به پدر او ، که در ماه فوريه ترور شد، ديده می شود. گروه های اوپوزيسيون در لبنان، عوامل سوريه را مسئول دانسته اند.

رأی گيری روز يکشنبه، نخستين انتخاباتی بود که در مدت ۳۰ سال در لبنان، رها از استيلای سوريه، برگزار می شد. به گفته مقامات مسئول، شمار شرکت کنندگان درحوزه انتخابيه بيروت پائين بود و کمتر از ۳۰ درصد افراد واجد شرايط به پای صندوق های رای رفتند.

سعد حريری به دنبال ترور پدرخود در ۱۴ فوريه گذشته، به لبنان بازگشت. ترور نخست وزير پيشين لبنان، بسياری از احزاب و گروه های اپوزيسيون اين کشور را متحد ساخت و فشار بين المللی را به سوريه در مورد خارج ساختن نيروهای خود از لبنان افزايش داد .

XS
SM
MD
LG