لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۸

موافقت سازمان جهانی تجارت با  شروع مذاکرات عضويت ايران


آمريکا يک روز پس از آن که ايران وعده داد تعليق غنی سازی اورانيوم را تمديد کند، ازمخالفت با آغازگفتگوهای مربوط به عضويت ايران درسازمان تجارت جهانی دست برداشت.

ريچارد باوچرسخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا روزپنجشنبه اظهارداشت آمريکا پيشترقول داده بود درجهت حمايت ازکوشش های اتحاديه اروپا برای ترغيب ايران به دست برداشتن ازبرخی برنامه های اتمی خود درمقابل مشوق های اقتصادی، مانع ازگفتگوهای سازمان تجارت جهانی نشود.

اين توافق در پی مذاکراتی که ميان مقامات ايران و سه کشور اروپائی بريتانيا، فرانسه و آلمان در ژنو انجام گرفت حاصل شد.

آمريکا که سالها مانع از به جريان افتادن تقاضای ايران برای عضويت در سازمان جهانی تجارت ميشد، تهران را به تلاش برای توليد تسليحات اتمی متهم کرده است.

آقای باوچرمی گويد اين تنها يک تصادف است که موضوع گفتگوهای عضويت ايران در سازمان تجارت جهانی، يک روز پس از آن مطرح می شود که ايران موافقت کرد تا دريافت پيشنهاد جديد اتحاديه اروپا، تعليق غنی سازی اورانيوم را ادامه دهد.

درهمين حال پاکستان اعلام داشت برای کمک به تحقيقات مربوط به برنامه اتمی ايران، قطعات سانتريفيوژ را جهت سازمان بين المللی انرژی اتمی به وين فرستاده است.

سازمان بين المللی انرژی اتمی می خواهد روشن سازد که آيا رگه های اورانيوم غنی شده که درايران پيدا شد، درتجهيزات خريداری شده ازپاکستان وجود داشته است يا نه.

XS
SM
MD
LG