لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۱

عفو بين الملل ميگويد  جنگ با ترور حقوق بشر را تضعيف  کرده است


عفو بين الملل ميگويد جنگ با ترور معيارهای حقوق بشر را ضعيف و به دولت ها اجازه داده است علنا قوانين بين الملل را بنام امنيت ملی ناديده بگيرند.

سازمان عفو بين الملل، آمريکا را به ناديده گرفتن " حکومت قانون" و " حقوق بشر" متهم ساخته است و می گويد واشنگتن از زمان حملات تروريستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ سعی کرده است تعريف ديگری از شکنجه ارائه دهد.

عفو بين الملل در گزارش سالانه خود می گويد پاسخ آمريکا به آن حملات، به دولت های سراسر جهان اجازه داد رعايت موازين حقوق بشر را کنار بگذارند.

دبير کل عفو بين الملل می گويد جنگ با تروريسم به رهبری آمريکا، عدالت را به مسخره گرفته و کنوانسيون های ژنو را به خطر انداخته است.

گزارش اضافه می کند در باره بدرفتاری با بازداشت شدگان در زندان ابو قريب در بغداد هرگز تحقيقات کاملی انجام نگرفته، و زندان ارتش آمريکا در خليج گوانتانامو ، در کوبا، به " گولاگ زمان ما تبديل شده است."

در واشنگتن، اسکات مک کله لن سخنگوی کاخ سفيد اظهار داشت ادعاهای عفو بين الملل بی پايه است و مبتنی برحقيقت نيست. آقای مک کله لن گفت آمريکا هنگامی که موضوع حقوق بشر و اعتلاء شأن انسانی در ميان باشد، در مقام رهبری قرارمی گيرد. آقای مک کله لن افزود نيروهای آمريکا، ۵۰ ميليون نفر را در عراق و افغانستان نجات داده اند.

گزارش همچنين ميگويد شقاوت و خشونت در ناحيه دارفور سودان مويّد تداوم تلخناک ناکامی شورای امنيت سازمان ملل متحد در جلوگيری از جنايت عليه بشريت و مجازات مرتکبين است.

عفو بين الملل ميگويد ميليونها زن و دختر در کشورهای مختلف در سراسر جهان کماکان با بدرفتاری ها در اَشکال مختلف، از جمله تجاوز، ختنه شدن و قتل های ناموسی مواجه اند.

عفو بين الملل از رهبران جهان خواسته است هرگونه نقض حقوق بشر را تقبيح کنند ، و بر پايداری به حقوق بشر به عنوان پايه و اساسی برای امنيت جهان تاکيد بگذارند.

عفو بين الملل اضافه می کند مناقشات جدائی طلبانه در چندين کشور جنوب آسيا در سال ۲۰۰۴، همچنان موجب نقض گسترده حقوق بشر بود. عفو بين الملل در گزارش سالانه خود می گويد علی رغم کوشش برای حل مناقشات ديرينه، مانند گفت و گوهای آشتی بين هند و پاکستان و مذاکرات سری لانکا با شورشيان، گروه های سياسی مسلح به نقض حقوق شهروندان ادامه دادند.

گزارش ياد آور می شود که دستگيری های خود سرانه و ناپديد شدن افراد در عمليات دولتی عليه تروريسم، به ويژه در افغانستان و پاکستان ادامه داشت.

در هند، بسياری از عاملان نقض حقوق بشر همچنان از مصونيت برخوردار بودند، و قوانين امنيتی عليه محالفان سياسی به کار می رفت.

عفو بين الملل نسبت به وضع حقوق بشر در نپال به خصوص ابراز نگرانی می کند و هم دولت و هم نيروهای امنيتی را به سوء رفتار، از جمله صدها قتل و آدم ربائی متهم می سازد.

XS
SM
MD
LG