لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۷

الجعفری در نخستين سفر خارجی پس از نخست وزيری عراق به ترکيه رفته است


ابراهيم الجعفری نخست وزير عراق به ترکيه رفته است تا در باره مسائل اقتصادی و امنيتی با مقامات آن کشور همسايه گفتگو کند.

آقای الجعفری امروز در آغاز اين سفر دو روزه با رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه در آنکارا ملاقات کرد.

مقامات رسمی در باره اين ملاقات اظهار نظری نکرده اند. آقای اردوغان پيشتر گفته بود شورش در عراق و نگرانی ترکيه در مورد امکان سرايت آن، در کانون مذاکرات خواهد بود. ترکيه نخستين کشوری است که آقای الجعفری پس از احراز مقام نخست وزيری عراق در ماه گذشته از آن ديدن ميکند.

نخست وزير عراق ميگويد وی بزودی هياتی را روانه سوريه ميکند تا از آن کشور برای متوقف ساختن رفت و آمد شورشيان کمک بگيرد. سوريه بارها اتهام کمک به شورشيان عراقی را رد کرده است و ميگويد با بغداد و واشنگتن در جلوگيری از رفت و آمد شورشيان همکاری ميکند.

در عراق روحانيون سٌنّی برای اعتراض به آنچه که کشته شدن وعاظ سُنّی توسط شبه نظاميان شيعه توصيف ميکنند، خواستار بسته شدن مساجد خود به مدت سه روز شده اند. در همين حال در جنوب بغداد، مقتدا صدر آخوند افراطی شيعه هزاران نفر را به تظاهرات عليه اشغال تحت رهبری آمريکا فراخواند. معترضين پرچم های آمريکا و اسرائيل را روی زمين نقش کرده بودند و هنگام رفتن به مساجد آنها را لگد ميزدند.

در همين حال ارتش آمريکا امروز از کشته شدن يک سرباز آمريکائی در جريان تصادف ناشی از انفجار بمب در جاده، در ناحيه موسوم به تاجی واقع در بيست کيلومتری شمال بغداد خبر داد.

ديروز نيز دست کم شانزده نفر از جمله سه سرباز آمريکائی در عراق کشته شدند.

XS
SM
MD
LG