لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۵

مجله نيوزويک گزارش خود را درمورد بی احترامی به قران پس گرفت


کاخ سفيد از هفته نامه نيوزويک خواسته است به ترميم خدشه ای که در اثر انتشار گزارش بی احترامی به قران به چهره آمريکا در جهان وارد آمده است، کمک کند. سخنگوی کاخ سفيد روز سه شنبه گفت دولت بوش تصميم نيوزويک را به پس گرفتن گزارش تحسين می کند، اما مجله اينک بايد توضيح دهد چگونه اين خبر نادرست را به دست آورد و بايد در باره سياست ها و روش های نظامی آمريکا که ايجاب می کند با قران با احترام رفتار شود، مطالبی بنويسد.

مارک وايتاکر سردبير نيوزويک پس از آن که کاخ سفيد و وزارت دفاع آمريکا اعلام کردند که گزارش منتشرشده در اين مجله صحيح نيست، شامگاه دوشنبه تکذيبنامه ای در اين مورد انتشار داد.

درتکذيب نامه نيوزويک آمده است: براساس آنچه که اکنون می دانيم، گزارش اوليه خود را در مورد آن که يک تحقيق داخلی نظامی بيانگر آن است که در خليج گوانتانامو نسبت به قرآن بی احترامی شده است، پس می گيريم.

درگزارش شماره نهم ماه مه نيوزويک آمده بود طی حادثه ای ادعا شده است بازجويان آمريکائی در زندان خليج گوانتانامو برای برآشفتن زندانيان مسلمان، نسخه ای از قرآن را در توالت انداختند وسيفون توالت را کشيدند.

انتشار اين گزارش، تظاهرات خشونت باری را درچندين کشور، از جمله در افغانستان، به همراه آورد. در خشونت های افغانستان دست کم ۱۷ نفرکشته شدند.

ريچارد باوچر سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا روز دوشنبه در مصاحبه ای با بخش زبان اردو درصدای آمريکا اظهارداشت مقامات نظامی زندان دستورات بسيار روشنی دارند که به قرآن و مذهب زندانيان احترام گذارده شود.

آقای باوچرگفت درهمين حال مقامات آمريکا نسبت به ادعاهای مربوط به بی احترامی به قرآن تحقيقاتی به عمل آوردند وهيچ مدرکی به دست نياوردند که اين ادعاها را ثابت کند.

نيوزويک روز يکشنبه وجود مشکلاتی بالقوه در رابطه با منابع گزارش خود را مورد اذعان قرارداد.

نيوزويک با انتشار اعلاميه ای، با خانواده های کسانی که جان خود را در جريان خشونت ها ازدست دادند و همچنين سربازان آمريکائی که درکانون اين حادثه قرار گرفتند، ابراز همدردی کرد.

شيخ رشيد احمد، وزير اطلاعات پاکستان، روز سه شنبه گفت گزارش ، که انتشار آن بروز اعتراضات خشونت باری را در چندين کشور مسلمان، از جمله افغانستان موجب شد، به احساسات مسلمانان اهانت کرده و عذر خواهی و پس گرفتن آن کافی نيست.

XS
SM
MD
LG