لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۹

جزئيات کشتار در اوزبکستان بتدريج علنی ميشود


جماعتی از معترضين در ازبکستان،امروز، شنبه، دو باره به ميدان مرکزی شهر شرقی انديجان بازگشتند که نيروهای امنيتی يک روز قبل در آنجا با تيراندازی تعداد کثيری از تظاهرکنندگان را کشته بودند.

سکنه انديجان و اعضای گروههای ازبکی مدافع حقوق بشر ميگويند نيروهای دولتی شبانه آثار و شواهد کشتار جمعه را جمع آوری و با چهار کاميون مملو از جسد از صحنه خارج کردند. محاسبات شاهدان از کشته شدن دست کم دويست نفر حکايت دارد.

خبرنگارانی که امروز به صحنه رفتند لکه های بزرگ و متعددی از خون و گوشت، و پوکه های فشنگ در اطراف آنها را مشاهده کردند. نيروهای دولتی بعدا خبرنگاران را برای مدتی کوتاه بازداشت و به آنها گفتند انديجان را فورا ترک کنند.

اسلام کريم اوف رئيس جمهوری ازبکستان يک گروه افراطی غير قانونی موسوم به حزب التحرير را مسئول خونريزی جمعه معرفی کرده است و ميگويد ده سرباز دولت و عده ای کثير از معترضين کشته شدند.

هزاران ازبک در جريان تيراندازيها از انديجان گريختند و در جستجوی محلی امن روانه جمهوری همسايه، قرقيزستان شدند اما مرز را بسته يافتند. مقامات قرقيزستان ميگويند قريب پانصد ازبک توانستند بعدا از مرز بگذرند. بنا به گزارشها آنها از مراقبت های درمانی برای زخم های ناشی از تيرخوردن، و کمک های ديگر برخوردار شده اند

XS
SM
MD
LG