لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۹

هشدار اروپا به ايران در مورد عواقب ازسرگيری غنی سازی اورانيوم و رفتن به شورای امنيت


مقامات اروپائی، بنا به گزارشها، به ايران در مورد عواقب از سرگيری عمليات به تعليق افتاده غنی سازی اورانيوم، که آمريکا نگران است به توليد سوخت برای تسليحات اتمی منجر شود، هشدار داده اند.

به گزارش روزنامه واشنگتن پست، وزيران امورخارجه بريتانيا، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه با ارسال نامه ای برای حسن روحانی سرپرست هيات ايرانی در گفتگوهای اتمی هشدار داده اند که ازسرگيری چنان فعاليت هائی می تواند به عواقبی منفی برای ايران منجر شود.

هر سه کشور ماههاست که برای پايان بخشيدن به اختلاف بر سر ماهيت برنامه اتمی تهران با ايران مذاکره ميکنند و وزيران امور خارجه در نامه خود گفته اند که ممکن است مذاکرات را متوقف کنند.

وزيران سه کشور اروپائی در هشدار خود به ايران گفته اند که در صورت ازسرگيری غنی سازی اورانيوم ، آنها از فشارهای آمريکا برای ارجاع پرونده ايران به شورای امنيت جانبداری خواهند کرد و تهران بايد به شورای امنيت جواب بدهد. چنين اقدامی می تواند به وضع و اعمال تحريم های تنبيهی عليه ايران منجر شود.

هشدار کشورهای اروپائی امروز با جانبداری قوی کاخ سفيد در واشنگتن مواجه شد که ماههاست تهران را به تلاشی پنهانی برای توليد بمب اتمی متهم ميکند. تهران اين اتهام را تکذيب کرده است.

در همين حال ديپلوماتها ميگويند ايران عقب نشينی از تهديد قبلی خود برای ازسرگيری فوری بعضی از عمليات غنی سازی اورانيوم را مورد بررسی قرار داده است.

در تهران خبرگزاری دانشجوئی ايسنا اظهارات آقای روحانی را نقل کرد که گفته است اگر پيمان جهانی منع گسترش و اشاعه تسليحات اتمی موسوم به ان پی تی حق ايران را برای يک برنامه کامل انرژی اتمی غير نظامی تامين نکند ايران به آن پيمان احترام نخواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG