لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۲

پرزيدنت بوش لتونی را عاشق آزادی  و بلو روس را آخرين ديکتاتوری در اروپا توصيف کرد


پرزيدنت بوش دموکراسی نوپا در لتونی را، امروز در ملاقات با رئيس جمهوری آن کشور در ريگا که نخستين توقفگاه او در جريان سفرش به چهار کشور اروپائی بمناسبت شصتمين سالگرد جنگ جهانی دوم در اروپا بود، ستود.

پرزيدنت بوش ضمن قبول عاليترين نشان افتخار آن کشور، که يک مدال مزيّن به نقش سه ستاره است، خطاب به "ويرا ويک فريبرگا" رئيس جمهوری لتونی گفت سفر به کشوری که عاشق آزادی است و قدر آزادی را ميداند، شادی بخش و لذت آور است.

پرزيدنت بوش بعدا با اشاره به تلاش و مبارزه لتونی برای استقلال و جدا شدن از حکمرانی شوروی گفت شجاعت آن کشور را تحسين ميکند.

خانم ويک فريبرگا گفت بدان جهت عاليترين نشان افتخار را به پرزيدنت بوش داد که وی را يک مبارز آزادی و دموکراسی در جهان می شناسد.

پرزيدنت بوش اواخر وقت امروز همراه با خانم ويک فريِبرگا در جلسه ای که با صرف ناهار همراه بود به روسای جمهوری ليتوانی و استونی ، دو کشور ديگر بالتيک ملحق شد و پس از آن در باره دموکراسی سخنرانی کرد.

پرزيدنت بوش سلطه شوروی بر اروپای شرقی را پس از جنگ جهانی دوم يکی از بزرگترين اشتباهات در تاريخ دانست، و گفت پيروزی متفقين بر آلمان نازی پايان بخش سرکوبی و اختناق در نواحی تحت سلطه شوروی نبود.

پرزيدنت بوش درعين حال بلو روس را آخرين ديکتاتوری اروپا توصيف کرد. آقای بوش خواهان برگزاری انتخابات آزاد و باز در بلو روس شد و گفت مردم آن کشور بايد قادر باشند نظر و خواست خود را در انتخاباتی آزاد بيان کنند.

رئيس جمهوری آمريکا قبلا نيز نسبت به وضع بلو روس ابراز نگرانی کرده است. او در مصاحبه ای با تلويزيون ليتوانی، که روز پنجشنبه پخش شد، گفت آمريکا با هدف تاکيد بر برگزاری انتخابات دمکراتيک در بلو روس در سال آينده، با همسايگان آن همکاری خواهد کرد.

آمريکا، آلکساندر لوکا شنکو، رئيس جمهوری بلو روس را به سرکوب حقوق بشر، رسانه ها و مخالفان سياسی متهم کرده است، در همين حال رهبر بلوروس غرب را به مداخله در امور کشور خود متهم ساخته است.

پرزيدنت بوش امروز همچنين در سخنرانی هفتگی راديوئی خود گفت اروپا، که در رهگذر ده ها سال سرکوب و مناقشه آسيب ديد، برای نخستين بار در تاريخ خود آزاد است و در صلح بسر می برد.

آقای بوش گفت مناقشه مسلحانه در اروپا با شکست آلمان نازی پايان گرفت، اما استبداد در کشورهای اروپائی برای ده ها سال ادامه يافت. رئيس جمهوری آمريکا کشورهائی از جمله لتونی، آلمان ، لهستان ، چکسلواکی و مجارستان را که در دام حکومت شوروی افتادند، ستود و گفت آنها تاريخ را در دست خود گرفتند وآزادی خويش را باز ستاندند.

آقای بوش گفت موج دمکراسی که در سال۱۹۸۹ در اروپای مرکزی و شرقی به حرکت در آمد، اينک به کشورهائی مانند گرجستان و اوکراين رسيده است. اما ياد آور شد که دمکراسی های جديد هنوز بايد کارهای زيادی انجام دهند و به ويژه بايد به برگزاری نتخابات آزاد بپردازند و برقراری حکومت قانون را تضمين کنند.

XS
SM
MD
LG