لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۴

تونی بلر دولت جديد خود را تشکيل داد


تونی بلر نخست وزير بريتانيا دولت جديدی تشکيل داده است.

شماری از وزيران و مقامات عمده دولت پستهای خود را حفظ کرده اند. گوردون بروان وزير دارائی، و جک استرا وزير امور خارجه از آن جمله هستند. آقای بلر، " جان ريد" را به جای " جف هون" به وزارت دفاع منصوب کرد، اما آقای هون را به عنوان رئيس مجلس عوام در کابينه نگاهداشت.

تونی بلر، که حزب کارگر او در انتخابات پارلمانی روز پنجشنبه با اکثريت کمتری برنده شد، پذيرفته است که بسياری از رای دهندگان با تصميم وی به حمايت از جنگ در عراق مخالف بودند. هر چند حزب کارگر برای سومين بار پيروز شد، اما اکثريت آن در مجلس عوام از ۱۶۱به حدود ۶۶ کرسی کاهش يافته است.

نی بلر نخست وزير بريتانيا برای سومين بار حزب کارگر تحت رهبری خود را در انتخاباتی

عمومی به پيروزی رساند اما در پارلمان از اکثريتی بسيار کمتر برخوردار شده است.

گرچه نتايج تمامی حوزه های انتخابيه هنوز اعلام نشده است اما حزب کارگر بر اساس آرای شمرده شده توانسته است دست که سيصد و پنجاه کرسی از ششصد و چهل و شش کرسی مجلس عوام را کسب کند و از اکثريت پارلمانی برخوردار شود.

با اينحال بنظر ميرسد اکثريت پارلمانی حزب کارگر اين بار بمراتب کمتر از شصت و سه درصدی باشد که اين حزب در انتخابات عمومی چهار سال پيش کسب کرد.

اقای بلر بامداد امروز به کاخ باکينگهام رفت تا ملکه اليزابت ابقای او را در مقام نخست وزيری تائيد، و خود نيز آمادگی اش را برای تشکيل دولت جديد اعلام کند.

حزب کارگر تا پيش از آنکه آقای بلر رهبری آن را برعهده گيرد، هيچگاه سه بار متوالی در انتخابات عمومی برنده نشده بود. اما آقای بلر گفته است مايل نيست دولت را برای چهارمين دوره رهبری کند.

از گوردون براون وزير دارائی که عملکرد قوی اقتصاد کشور به وی نسبت داده ميشود، از هم اکنون به عنوان جانشين آقای بلر ياد ميشود.

XS
SM
MD
LG