لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

البرادعی: آزمايش سلاح اتمی کره شمالی و پيامدهای فا جعه بار سياسی


رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی می گويد يک آزمايش اسلحه اتمی به وسيله کره شمالی، پيامدهای سياسی فاجعه باری در آسيا و بقيه جهان خواهد داشت.

محمد البرادعی روز جنعه در حاشيه کنفرانس بازنگری پيمان ممنوعيت گسترش تسليحات اتمی در نيويورک، همچنين گفت چنين آزمايشی ممکن است به پخش مواد راديو اکتيو در منطقه منجر شود. او از رهبران جهان که با کره شمالی در تماس هستند خواست آن کشور را به خودداری از دست زدن به چنين آزمايشی تشويق کنند.

پيشتر، سخنگوی کاخ سفيد کوشش کره شمالی در آماده شدن برای آزمايش يک اسلحه اتمی را تحريک کننده خواند و گفت چنين اقدامی موجب انزوای بيشتر آن در جامعه بين المللی خواهد شد.

او به گزارشی در نيويورک تايمز پاسخ می داد که در آن گفته می شود مقامات آمريکائی تصويرهای ماهواره ای از کره شمالی را که تدارکات گسترده ای را برای انجام يک آزمايش اتمی نشان می دهد، بررسی می کنند.

يک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا ، اين گزارش را بی اهميت دانست و گفت اطلاعات جديدی در باره فعاليت های پيونگ يانگ به دست نيامده است.

با اين حال او ياد آور شد که مقامات آمريکائی وضع را از نزديک دنبال می کنند و با ديگر اعضای مذاکرات شش جانبه در باره برنامه تسليحات اتمی کره شمالی در تماس هستند.

XS
SM
MD
LG