لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۲

رابرت هويزر داور آلمانی برای هميشه از داوری محروم شد


فدراسيون فوتبال آلمان، رابرت هويزر داور ۲۵ ساله آلمانی را که بزرگترين رسوائی ناشی از تقلب کاری در تعيين نتايج مسابقات در بيش از ۳۰ سال گذشته را بوجود آورد، برای تمام عمر از شرکت در مسابقات محروم کرده است.

هويزر ماه ژانويه گذشته اعتراف کرد که در قبال دريافت حدود ۹۷۰۰۰ دلار از قماربازان کروات موافقت کرد که در تعيين نتايج چهار مسابقه تقلب کرد و تلاش کرد که نتايج سه مسابقه ديگر را نيز از پيش معين کند. مقامات فدراسيون فوتبال آلمان گفتند صدمه ای که هويزر به فدراسيون فوتبال آلمان و سيستم داوری آن وارد کرده است، قابل اندازه گيری نيست.

هويزر متهم نشده است ولی برای تقلب کاری تحت بازرسی قرار دارد و اگر محکوم شناخته شود ممکن است با ۱۰ سال زندان روبرو شود. هويزر با مقامات مسئول همکاری کرده است و از کسان ديگری که در تقلب کاری سهيم بودند، نامبرده است.

سه برادر اهل کرواسی که ظاهرأ طراحی طرح تقلب کاری در تعيين نتايج مسابقات را بعهده داشتند، همچنان در بازداشت پليس بسر می برند. دادستان های برلن مشغول بازجوئی از ۲۵ نفر از جمله ۴ داور و ۱۴ بازيکن هستند که در تقلب کاری در تعيين نتايج دست کم ۱۰ مسابقه که بيشتر آن را در بازيهای دسته های کم اهميت ليگ فوتبال آلمان بود، مورد ظن قرار دارند.

فدراسيون فوتبال آلمان بر عليه جريمه کردن هويزر برای پرداخت ۶۵۰۰۰ دلار رأی داد ولی گفت ممکن است با انجام اقدامات قانونی ديگر عليه او مانع از آن شود که هويزر بتواند از طريق تهيه فيلم و يا حق چاپ کتابی درباره اين ماجرا پول بسازد.

فدراسيون فوتبال آلمان ۲ ميليون و ۶۰۰ هزار دلار غرامت بابت شکست باشگاه هامبرگر اس وی در يک مسابقه جام فوتبال آلمان در برابر باشگاه پادربورن در دسته سوم ليگ فوتبال کشور پرداخت که هويزر در تعيين نتيجه آن تقلب کاری کرده بود. در آن مسابقه هويزر به باشگاه پادربورن اجازه داد دو ضربه پنالتی سئوال برانگيز بزند و يکی از بازيکنان باشگاه هامبرگر را از زمين بازی اخراج کرد.

XS
SM
MD
LG