لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۳

ياو مينگ بسکتباليست NBA بعنوان "کارگر نمونه" چين انتخاب شد


دولت کمونيست چين ياو مينگ Yao Ming سانتر چينی تيم هوستون راکتس در ليگ ملی بسکتبال حرفه ای مردان آمريکا (NBA) را کارگر نمونه خوانده است. اين لقب افتخاری است که معمولأ به اشخاص ناشناس اعطا می شود.

به گزارش خبرگزاری "شين هوا" روزچهرشنبه ياو مينگ و ديگر ورزشکار چينی لئو شيانگ برنده مدال طلای المپيک در دو با مانع مردان لقب کارگر نمونه را دريافت کردند.

اين نخستين بار است که يک ورزشکار حرفه ای ميليونر صاحب چنين لقبی می شود. برخی از چينی ها از اعطای اين لقب به ياو مينگ انتقاد کرده اند و می گويند اين لقب بايد به کارگران معمولی که خود را وقف اصول مارکسيستی می کنند، اطلاق شود.

ياو مينگ که ارتفاع قامتش ۲ متر و ۲۶ سانتيمتر است، يکی از ستارگان تيم هوستون راکتس می باشد. او در هر مسابقه بطور متوسط ۱۸ امتياز و ۸ ريباند کسب می کند.

بگزارش مجله فوربس، ياو مينگ در سال ۲۰۰۴ علاوه بر دستمزد ۴ ميليون و پانصد هزار دلاری، حدود ۱۰ ميليون دلار نيز از طريق شرکت در آگهی های تجارتی درآمد داشت.

لئو شيانگ در المپيک تابستان گذشته در آتن مدال طلای دوی ۱۱۰ متر با مانع مردان را کسب کرد. او نخستين ورزشکار چينی است که در اين رويداد برنده شد، وی با طی کردن مسير مسابقه در ۱۲.۹۱ ثانيه رکورد جديدی در بازيهای المپيک بجای گذاشت.

XS
SM
MD
LG