لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۹

پايان ۲۹ سال حضورنظامی سوريه درلبنان


سوريه می گويد با خروج آخرين سربازاين کشوراز خاک لبنان، 29 سال حضورنظامی سوريه درلبنان به پايان می رسد.

فاروق الشرع وزيرامورخارجه سوريه به سازمان ملل متحد اطلاع داد که عقب نشينی اين کشوراز لبنان روزسه شنبه تکميل گرديد.

کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد متعاقبا تاکيد به عمل آورد که خروج سربازان سوری هنوزمورد تاييد قرارنگرفته است. آقای عنان افزود درحال رسيدگی به ادعاهائی است که می گويد ماموران اطلاعاتی ونظامی سوريه درمواضع جديدی درلبنان باقی مانده اند.

هياتی ازسازمان ملل متحد وارد منطقه شده است تا صحت خروج نيروهای سوری ازلبنان را مورد تاييد قراردهد.

آمريکا نيزازخبرهای مربوط به عقب نشينی سوريه ازلبنان به عنوان يک گام مهم استقبال کرد ودرعين حال اعلام داشت که نسبت به تحقق اين موضوع بايد اطمينان حاصل کرد.

عقب نشينی سوريه به دنبال ترور 14 فوريه رفيق حريری نخست وزيرپيشين لبنان صورت می گيرد که فشار اپوزيسيون لبنان، آمريکا و سايرکشورها را به سوريه در مورد خروج از لبنان افزايش داد.

.

روز سه شنبه، مقامات ارشد نظامی و صدها سرباز سوری و لبنانی در آئين بدرود در دره بقاع ، در شرق لبنان، شرکت کردند.

چند ساعت پس از خروج سربازان، که زير فشار شديد دولت های خارجی و اوپوزيسيون لبنان صورت گرفت، نجيب ميقاتی، نخست وزير برگزيده لبنان، به پارلمان رفت و درخواست رای اعتماد کرد، اين اقدام به دولت او اجازه خواهد داد کار فراهم آوردن مقدمات برگزاری انتخابات پارلمانی را آغاز کند.

رهبران فرانسه و آلمان می گويند خروج سربازان سوريه از لبنان، نقطه عطف مهمی در تاريخ آن کشور است، اما هنوز نياز است که اين اقدام تائيد شود.

ژاک شيراک رئيس جمهوری فرانسه و گرهارد شرودر صدراعظم آلمان، روز سه شنبه در جلسه مشترکی در پاريس، همچنين از بيروت خواستند انتخابات عادلانه ای را که قرار است روز ۲۹ می صورت گيرد، برگزار کند.

در تهران، کمال خرازی وزير امور خارجه جمهوری اسلامی خواهان وحدت لبنان شد و هشدار داد که برای ايجاد نفاق بين شيعيان و اهل تسنن در کشور توطئه هائی طرح شده است.

مسعود ادريسی، سفير تهران در بيروت، ظاهرأ در اشاره ای به حزب الله ، گفت جمهوری اسلامی به پشتيبانی از برخی گروه ها در لبنان ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG