لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

کاندوليزا رايس وارد برازيليا شد


کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا در نخستين مرحله سفری پنج روزه به چهار کشور آمريکای لاتين، به برزيل رفته است.

اين سفر بر مسائل اقتصادی و سياسی متمرکز است، و خانم رايس، که بامداد سه شنبه وارد برازيليا شد، پيشبرد دمکراسی و کمک به کاهش فقر را دو چالش عمده در آمريکای لاتين ناميده است.

کاندوليزا رايس با لوئيز ايناسيولولا دا سيلوا، رئيس جمهوری برزيل دربرازيليا ديدارکرد ودرباره تقويت مناسبات دوجانبه با وی به گفتگونشست.

خانم رايس متعاقبا دريک کنفرانس مطبوعاتی در برازيليا به خبرنگاران گفت درباره مسائل بازرگانی ونقش برزيل به عنوان رئيس نيروی حفظ صلح سازمان ملل متحد درهائيتی با رئيس جمهوری برزيل گفتگوکرده است.

وزيرامورخارجه برزيل نيزدراين گفتگوها شرکت داشت. آمريکا وبرزيل طی بيانيه مشترکی اعلام کردند گسترش دمکراسی وحکومت قانون، پايه های اصلی ايجاد جوامع مدرن است.

وزيرامورخارجه آمريکا درحال ديدارپنج روزه ای ازچهارکشورآمريکای لاتين است. کانون گفتگوها را دراين سفر، مسائل اقتصادی وسياسی تشکيل می دهد.

وزير امور خارجه آمريکا به کلمبيا، شيلی و السالوادور نيز مسافرت خواهد کرد. سفر ديپلماتيک او با آشوب سياسی در اکوادور، ادامه جنگ داخلی در کلمبيا و افزايش سخنان خصمانه از سوی هوگو چاوز رئيس جمهوری ونزوئلا مقارن شده است.

خانم رايس همچنين ياد آور شده است که او در اين سفر نگرانی های آمريکا در مورد ونزوئلا و موقعيت آن در منطقه را مطرح خواهد ساخت.

در اين ميان، يک ديپلمات ارشد آمريکائی، که خانم رايس را همراهی می کند، می گويد آمريکا دولت جديد اکوادور را ، که در پی برکناری " لوسيو گوتی ارز" روی کار آمد، عملأ به رسميت شناخته است.

XS
SM
MD
LG