لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۶

محاصره مدائن برای نجات شيعيان اسير سُنّی ها ادامه دارد


مقامات دولت عراق ميگويند نيروهای امنيتی چندين خانواده شيعه را که توسط ستيزه گران سُنّی به گروگان گرفته شده بودند آزاد کرده اند.

مقامات عراقی ميگويند سربازان با حمايت نيروهای ائتلاف تحت رهبری آمريکا بامداد امروز وارد شهرک مدائن در جنوب بغداد شدند و قريب پانزده خانواده شيعه را آزاد کردند.

از جزئيات عمليات نجات اطلاع موثقی در دست نيست و نقل قول هائی که از مقامات عراقی ميشود متفاوت و ضد و نقيض است .

حيدرخيون از وزارت دفاع عراق ميگويد پانزده خانواده شيعه نجات داده شده اند اما قاسم داود وزير امنيت گفته است هيچکس آزاد نشده است. ارتش آمريکا نيز اظهار نظر نکرده است.

گزارشها در مجموع از محاصره شهرک مدائن توسط سربازان عراقی و پشتيبانی نيروهای آمريکائی حکايت دارد.

اياد علاوی نخست وزير دولت موقت گروگانگيری را به ستيزه جويان القاعده نسبت داده است اما بيانيه ای که در يک وب سايت اسلامی منتشر شد دولت را به ترتيب دادن بحران برای حمله ای به شهرک مدائن متهم ميکند.

شاهدان ميگويند ستيزه گران روز جمعه در حمله به شهرک قريب صد نفر را به گروگان گرفتند و تهديد کردند که اگر شيعيان آنجا را ترک نکنند گروگان ها را خواهند کشت.

گروهی از مردان مسلح نيز با مواد منفجره به يک مسجد شهرک حمله کردند. سُنّی ها در عراق اقليت را تشکيل ميدهند اما در دوران صدام حسين ديکتاتور مخلوع قدرت را قبضه کرده بودند.

اغلب سُنّی ها انتخابات ژانويه را که به تشکيل پارلمانی با اکثريت شيعه و انتخاب يک رئيس جمهوری جديد کُرد منجر شد تحريم کردند.

قانونگزاران در پارلمان جديد عراق امروز تشکيل جلسه دادند تا در باره شکل بخشيدن به کابينه تبادل نظر کنند.

در همين حال امروز مقامات آمريکائی از کشته شدن سه سرباز آمريکائی در شليک خمپاره در نزديکی رمادی در غرب بغداد خبر دادند.

به گفته همين مقامات نيروهای آمريکائی هر يازده زندانی فراری از يک زندان تحت نظر آمريکا در شهرک جنوبی ام قصر را مجددا دستگير کرده اند.

XS
SM
MD
LG