لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۶

رفت و آمد  به  فضا از سر گرفته  ميشود


دو فضانورد آمريکائی و روس راهی ايستگاه بين المللی فضائی شده اند تا جايگزين دو فضانورد ديگری شوند که شش ماه گذشته را در فضا سپری کرده اند.

يک فضانورد ايتاليائی نيز که امروز همراه اين دو فضانورد با سفينه فضائی روسی سايوز از پايگاه فضائی روسيه در قزاقستان به فضا رفت پس از استقرار سکنه جديد درايستگاه، ده روز ديگر، همراه با دو سکنه قبلی به زمين بازخواهد گشت.

سفينه روسی سايوز قرار است اوايل وقت روز يکشنبه به ايستگاه بين المللی فضائی متصل شود.

فضانورد آمريکائی که جان فيليپ نام دارد ، و سرگئی کريکالف فضانورد روس، در دوره شش ماهه اقامت خود در ايستگاه فضائی بين المللی چندين ماموريت علمی را انجام خواهند داد، و احتمالا شاهد بازگشت فضاپيماهای آمريکائی به ماموريت های فضائی پس از متوقف شدن اين ماموريت ها در جريان انفجار فضاپيمای کلمبيا خواهندبود.

فضاپيمای کلمبيا دو سال پيش حين بازگشت از فضا به سبب کنده شدن لايه های پوششی مخزن سوخت آن بر فراز ايالت تکزاس منفجر شد و هفت فضانورد سرنشين آن کشته شدند.

ناسا، سازمان فضائی آمريکا اميدوار است بتواند در اوايل ماه مه فضاپيمای ديسکاوری را برای فرستادن به ايستگاه فضائی بين المللی آماده کند.

کارشناسان ناسا ديروز مخزن سوخت جديدی را که برای فضاپيمای ديسکاوری طراحی شده است آزمايش کردند و گفتند که نتيجه آزمايش رضايت بخش بوده است.

مقامات ناسا اميدوارند فضانوردان مستقر در ايستگاه بين المللی فضائی بتوانند هنگام نزديک شدن فضاپيمای ديسکاوری به ايستگاه از آن عکس برداری کنند و از چگونگی وضعيت پوشش های حفاظتی فضاپيما گزارشی به زمين بفرستند.

XS
SM
MD
LG