لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۷

درخواست شارون از بوش برای متوقف ساختن  فعاليت های اتمی ايران


آريل شارون نخست وزير اسرائيل از پرزيدنت بوش درخواست کرده است بر شدت اقدامات برای جلوگيری از توليد تسليحات اتمی توسط ايران بيفزايد.

مقامات آمريکائی و اسرائيلی ميگويند دو رهبر روز دوشنبه در باره اين موضوع در مزرعه شخصی پرزيدنت بوش در تکزاس مذاکره کردند و آقای شارون آخرين گزارشهای تشکيلات اطلاعاتی اسرائيل در باره برنامه اتمی ايران را در اختيار پرزيدنت بوش گذاشت.

آقای شارون تاکيد کرد وقتی که ايران بتواند برای بعضی از موانع و مشکلات فنی راه حل پيدا کند ديگر برای جلوگيری از اقدام تهران در توليد تسليحات اتمی راه و چاره ای موثر و عملی وجود نخواهد داشت.

فرانسه، آلمان و بريتانيا با حمايت آمريکا به ايران مشوق هائی اقتصادی در ازای متوقف ساختن فعاليت های غنی سازی اورانيوم پيشنهاد کرده اند.

از روند غنی سازی اورانيوم، که توليد کننده سوخت برای رآکتورهای غير نظامی است، می توان برای توليد مواد لازم در ساختن تسليحات اتمی نيز استفاده کرد.

ايران ميگويد فعاليت های اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آميز است.

در همين حال تهران اين اتهام را که مخفيانه بخشی از اقلام حساس اتمی را از يک جايگاه تحت نظارت بين المللی خارج کرده است تکذيب ميکند.

روز سه شنبه خبرگزاری رويترز به نقل از ديپلوماتها گزارش داد که سازمان بين المللی انرژی اتمی سرگرم تحقيقاتی است تا روشن سازد آيا در مورد انتقال پنهانی اورانيوم تبديل شده از تاسيسات اتمی اصفهان اقدامی انجام گرفته است يا نه.

مقامات آمريکا امروز تاييد کردند که آقای شارون در گفتگوهای روز دوشنبه خود با پرزيدنت بوش اين موضوع را مطرح ساخت. گزارش های خبری حاکی است که آقای شارون عکس هائی را از جايگاه های اتمی ايران در اختيار پرزيدنت بوش گذارد و توضيح داد که ايران در راه به دست آوردن سلاح های اتمی، به نقطه غير قابل برگشت نزديک می شود.

ريچارد باوچر سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا می گويد آمريکا خود را شريک نگرانی های اسرائيل و سايرکشورها در قبال طرح های چرخه سوخت اتمی ايران می داند که ممکن است برای توليد بمب اتمی مورد استفاده واقع شود. آقای باوچر موکدا اظهار داشت آمريکا معتقد است که ايران نبايد به امکانات و برنامه هائی دستيابی پيدا کند که برای توليد سلاح های اتمی قابل استفاده باشد.

XS
SM
MD
LG