لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۸

ابراهيم الجعفری به عنوان نخست وزير موقت عراق برگزيده شد


شورای رياست جمهوری عراق، ابراهيم الجعفری، سياستمدار شيعه، را به عنوان نخست وزير موقت برگزيده است. آقای جعفری، رهبر حزب بانفوذ اسلامی " دعوه" در يک کنفرانس خبری، امروز را روزی که در آن عراق گامی بلند به جلو برداشته است ناميد، و گفت اميدوار است ظرف دو هفته دولت جديد را تشکيل دهد.

انتخاب او به نخست وزيری پس از آن صورت گرفت که جلال طالبانی، سياستمدار کرد به عنوان نخستين رئيس جمهوری عراق ،که در مدتی بيش از ۵۰ سال آزادانه به اين مقام انتخاب شده است، سوگند ياد کرد.

آقای طالبانی در سخنانی در جمع قانونگزاران در داخل محوطه معروف به " ناحيه سبز" بغداد ، از اعراب اهل تسنن، که گفته می شود هسته مرکزی شورش جاری را تشکيل می دهند، خواست در روند دمکراتيک مشارکت کنند.

.روز پنجشنبه، " عادل عبدالمهدی" – شيعه - و " غازی الياور" - عرب اهل تسنن- نيز به عنوان معاونان رئيس جمهوری سوگند ياد کردند.

ابراهيم جعفری نخست وزيرجديد وموقت عراق ابرازاميدواری کرده است بتواند کابينه خود را ظرف دوهفته تشکيل دهد. تدوين پيش نويس قانون اساسی دائمی عراق، از جمله مسئوليت های دولت جديد خواهد بود.

در واشنگتن، ريچارد باوچرسخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا تحولات جديد عراق را تاريخی خواند. آقای باوچرتاخيرقانونگزاران عراق را درانتخاب اعضای کابينه، امری طبيعی دانست و گفت اين چيزی است که درهمه دمکراسی ها روی می دهد.

XS
SM
MD
LG