لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

پارلمان قرقيزستان قديربکوف، نماينده مخالف را کفيل رياست جمهوری کرد


پارلمان قزاقستان ايشانبای قديربکوف نماينده مخالف سابق را کفيل رياست جمهوری آن کشور درگير در بحران سياسی کرده است.

خبرگزاری رويتر ميگويد عبدگانی ارقبايف رئيس سابق پارلمان به خبرنگاران گفته است پارلمان با چهل و چهار رای موافق در مقابل دو رای ممتنع آقای قديربکوف را به عنوان رئيس جديد پارلمان و کفيل رياست جمهوری برگزيد.

اين تصميم در پی گزارشهای حاکی از فرار عسکر آقايف رئيس جمهوری از کشور و استعفای نيکلای تنايف از مقام نخست وزيری اتخاذ شد.

مخالفان تصميم خلع دولت را در تلويزيون دولتی و به فاصله چند ساعت پس از آن اعلام کردند که معترضين ساختمان اصلی مقر دولت را تصرف و فيليکس قولوف رهبر محبوس مخالفان را از زندان آزاد کردند.

خبرگزاری های روسی تاس و نووستی ميگويند ديوان عالی قرقيزستان نتايج انتخابات پارلمانی را که عامل اعتراض ها بود باطل شناخته است

. به گفته مقامات آگاه، پارلمان قصد دارد امروز، جمعه، تشکيل جلسه دهد. انتصابات روزپنجشنبه درهمان حال، اپوزيسيون کنترل تلويزيون دولتی قرقيزستان را دردست گرفت.

کاندوليزا رايس وزيرامورخارجه آمريکا می گويد هنوزخيلی زود است که دانست تحولات قرقيزستان دقيقا درچه مسيری پيش می رود، با اين حال ابرازاميدواری کرد که قرقيزستان به سوی يک دولت دمکراتيک پيش رود.

خانم رايس می گويد چنين تغييری، يک روزه حاصل نخواهد شد واين روندی است که تازه درقرقيزستان آغازشده است.

خانم رايس افزود آمريکا برای کمک به برقراری يک قرقيزستان دمکراتيک وباثبات، با سازمان امنيت وهمکاری اروپا وسازمان های ديگرهمکاری خواهد کرد.

درهمين حال سرگئی لاوروف وزيرامورخارجه روسيه روزپنجشنبه اظهارداشت به شدت نگران حوادث قرقيزستان است وخواستاربرقراری نظم وقانون دراين کشورشد.

XS
SM
MD
LG