لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

نخست وزير قرقيزستان استعفا داده، رئيس جمهوری گريخته  و ديوان عالی انتخابات را باطل شناخته است


يک رهبر ارشد مخالف در قرقيزستان ميگويد نيکولای تانيف نخست وزير استعفا داده و عسکر آقايف رئيس جمهوری ، کشور را ترک کرده است.

قربان بيگ بکيف این خبر را در تلويزيون دولتی تحت کنترل مخالفان ، به فاصله چند ساعت پس از تصرف ساختمانهای مقر دولت توسط مخالفان و آزاد ساختن فيليکس قوليف رهبر مخالفان از زندان اعلام کرد.

خبرگزاری روسی نووستی ميگويد ديوان عالی قرقيزستان نتايج انتخابات پارلمانی را که عامل اعتراض ها بود باطل اعلام کرده است.

خبرگزاری های روسی، ايتار تاس و نووستی ، پيشتر به نقل از يک رهبر مخالف معرفی نشده در قرقيزستان گزارش داده بودند که عسکر آقايف رئيس جمهوری استعفا داده است.

خبرگزاری اينترفکس نوشت که آقای آقايف همراه با خانواده اش فرار کرده است.

گزارش های قبلی همچنين حاکی از تصرف ساختمانهای دولتی توسط مخالفان و آزاد شدن فيليکس قولوف رهبر مخالفان است.

بنا به اين گزارشها، نيروهای مسلح امنيتی که از ساختمان ها حفاظت می کردند، هنگامی که تظاهرکنندگان در پی زدخوردهای شديد با طرفداران رئيس جمهوری به پيشروی پرداختند، عقب نشينی کردند.

معترضين از رئيس جمهوری خواسته بودند استعفا بدهد.

گزارش می رسد فليکس قولوف، معاون سابق رئيس جمهوری و رهبر مخالفان مردم را به آرامش فراخوانده است. او چها ر سال پيش بر اساس اتهاماتی که به گفته مخالفان انگيزه های سياسی داشت، زندانی شد.

خبرگزاری آسوسيتد پرس می گويد پارلمان سابق قرار است امشب يا روز جمعه تشکيل جلسه دهد و در باره اقداماتی که بايد در پی بحران انجام گيرد به بحث بپردازد، و احتمالا تاريخ هائی را برای برگزاری انتخابات رياست جمهوری و پارلمانی تعيين کند.

XS
SM
MD
LG