لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۱

توافق شيعيان و کردهای عراقی برای تشکيل دولت ائتلافی


قانونگزاران عراق می گويند هشت هفته پس از انتخابات تاريخی اين کشوربه تشکيل دولت جديد نزديک می شوند وپارلمان عراق احتمالا روزشنبه برای انتخاب رئيس خود تشکيل جلسه می دهد.

سياستمداران عراق می گويند درمورد واگذاری وزارتخانه ها وپست های مهم دردولت جديد، به توافق نزديک شده اند. شيعيان که برنده بزرگ انتخابات به شمارمی روند، ۱۶ تا ۱۷ پست وزارتی ومقام نخست وزيری را به خود اختصاص خواهند داد.

کردهای عراق که در رديف دوم برندگان قراردارند، احتمالا هشت پست وزارتی ومقام رياست جمهوری را کسب خواهند کرد. به گفته سياستمداران، اقليت اهل تسنن عراق که عمدتا انتخابات را تحريم کردند، احتمالا چهارتا شش وزارتخانه را به دست خواهند آورد.

گفته می شود غازی الياور رئيس جمهوری سنی عراق که دوران زمامداری او رو به پايان می رود، کانديدائی عمده برای تصدی رياست مجمع ملی جديد عراق به شمار می رود.

در تحولی ديگر، ملک عبدالله پادشاه اردن ، ظاهرا در اقدامی برای برطرف ساختن يک اختلاف ديپلماتيک، به سفير خود دستور داده است به عراق باز گردد. اختلاف پس از آن بروز کرد که عراقی ها در اعتراض به دست داشتن يک تبعه اردنی در يک انفجار انتحاری در ماه گذشته، پرچم عراق را بر فرار سفارت اردن در بغداد برافراشتند. و روز يکشنبه، اردن و عراق هردو، سفرای خود را از پايتخت های دو کشور فرا خواندند.

XS
SM
MD
LG