لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۲

صدراعظم آلمان:اميدوارم اتحاديه اروپا مذاکرات عضويت ترکيه را بزودی آغاز کند


آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان اظهار اميدواری کرده است که اتحاديه اروپا ظرف چند ماه آينده باب مذاکرات بيشتر با ترکيه را در جهت عضويت آن کشور در اتحاديه اروپا بگشايد.

خانم مرکل روز گذشته پس از پايان گفتگو با رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه، در هانوفِر گفت ترديدی وجود ندارد که ترکيه و اتحاديه اروپا بايد مناسبات نزديکتری با يکديگر ايجاد کنند.

صدر اعظم آلمان افزود اتحاديه اروپا ممکن است بزودی گفتگو در زمينه دو مسئله ديگر مربوط به خط مشی را با ترکيه آغاز کند، اما روند عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا طولانی مدت و نتيجه آن نامعلوم خواهد بود.

نخست وزير ترکيه روز شنبه از آلمان به علت عدم پيشرفت در زمينه عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا انتقاد به عمل آورد. آقای اردوغان روز شنبه به مجله اشپيگل چاپ آلمان گفت از آلمان به عنوان رئيس ادواری اتحاديه اروپا انتظار تلاشهای بيشتری دارد.

اما با اينهمه، آقای اردوغان روز يکشنبه، پس از گفتگو با خانم مرکل گفت ترکيه با شکيبايی در اين مسير باريک و طولانی به راه خود ادامه می دهد.

اتحاديه اروپا سال گذشته مذاکرات مربوط به عضويت ترکيه را به دليل خودداری از گشودن بنادر خود به روی کشتيهای قبرسی يونانی تبار، بطور موقت متوقف ساخت.

XS
SM
MD
LG