لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

رايس: افزايش تنش در مناسبات آمريکا و روسيه به معنای بازگشت به دوران جنگ سرد نيست


کاندوليزا رايس وزيرامورخارجه آمريکا می گويد با اينکه آمريکا و روسيه به سوی دوران دشواری درمناسبات دوجانبه پيش می روند، با اين حال افزايش تنش دراين مناسبات به معنای بازگشت به خصومت های اوج دوران جنگ سرد نخواهد بود.

خانم رايس اين نظر را روزدوشنبه درمسکو ودر آغاز يک ديدار دو روزه از روسيه ابرازداشت. هدف ازاين ديدار، کاهش تنش های موجود در روابط دوجانبه ميان آمريکا وروسيه است که براثراختلافات مربوط به استقلال کوسوو و طرح های موشکی آمريکا برای اروپا تيره شده است.

از زمانی که آقای پوتين درجريان سخنرانی ماه فوريه گذشته خود درمونيخ ، آمريکا را به خاطر آنچه که «استفاده تقريبا نامحدود» ازنيروی نظامی توصيف کرد مورد انتقاد قرارداد و با سخنان خود غرب را شگفت زده کرد، خانم رايس بلندپايه ترين مقام آمريکائی است که از مسکو بازديد می کند. رئيس جمهوری روسيه درنطق خود پيمان ناتو را نيزبه علت گسترش آن مورد انتقاد قرارداد.

خانم رايس روزدوشنبه با سرگئی ايوانوف قائم مقام نخست وزير روسيه ملاقات کرد و قرار است امروز سه شنبه با ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه ديدارکند. خانم رايس گفت در ديدارهای خود با رهبران روسيه، نگرانی های آمريکا را درباره آهنگ اصلاحات دمکراتيک در روسيه مطرح خواهد ساخت.

XS
SM
MD
LG