لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

رئيس جمهوری ايران نظام بانکداری کشور را ربوی خواند


ششمين بانک خصوصی ايران از آغاز انقلاب اسلامی تا کنون افتتاح شد.

پيش از انقلاب اسلامی از سی و شش بانکی که در ايران وجود داشت تنها نه بانک دولتی بودند که بزرگترين آنها بانک ملی ايران بود که در سال 1925 بدست رضا شاه پهلوی گشايش يافته بود که نه تنها بزرگترين بانک تجارتی ايران محسوب ميشد بلکه يکی از هشتاد بانک بزرگ جهان بشمار ميرفت.

انقلاب اسلامی به جرم غير شرعی بودن و قانونی بودن ربا خواری در بانکها، بانک های خصوصی را منحل و کليه بانکها را دولتی اعلام کرد.

ولی پس از مدتی، و بويژه در زمان رئيس جمهوری محمد خاتمی، بانک های خصوصی دوباره شروع بکار کردند که اخيراً بعد از تصويب بانک مرکزی ايران، ششمين بانک خصوصی ايران، بنام بانک "سرمايه"، شروع به فعاليت کرده است.

نظام بانکداری در ايران هنوز هم يکی از مسائل بحث انگيز برنامه ريزان رژيم اسلامی در ايران است. آقای خاتمی منتقدان بانکداری را فاقد صلاحيت علمی ميداند و در مجمع عمومی ساليانه بانک مرکزی گفت عليرغم انقلاب اسلامی و دولتی کردن بانکها، سيستم جديد بانکداری ايران توانسته است خود را مطابق با تحولات بانکداری بين المللی وفق دهد و تکامل يابد.

در حاليکه محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران، بهره های بانکی را خلاف شرع ميداند و آنرا به زيان اقتصاد کشور تشخيص داده است.

در پيروی از آيت اله خمينی، آقای احمدی نژاد اظهار داشت بانکداری جمهوری اسلامی ربوی است و بايد نظام بانکداری غير ربوی را کمال بخشيد.

XS
SM
MD
LG