لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۷

بزرگترین انبار مهمات درکشمیر هندوستان طعمه حریق شد


روز شنبه بزرگترین انبار مهمات هند، در منطقه کشمیر هندوستان، طعمه حریق شد. این آتش سوزی سی کشته برجای گذاشت، و انفجار گلوله های توپ و خمپاره دود غلیظی سراسر منطقه هیمالیا پوشانده بود.

هزاران نفر از ساکنان پیرامون انبار مهمات تخلیه شدند.

ریاض احمد، یکی از تخلیه شدگان گفت، «ما همه ِ وسایل زندگی خود را جا گذاشتیم تا جان خود را نجات دهیم . نزدیک به هشتاد در صد از اهالی، خانه و کاشانه خود را رها کرده اند.»

از سوی دیگر، گزارش شده است «جمعیت مجاهدین» که یک گروه ستیزه جوی محلی است، با ارسال پیامی به خبرگزاری «پِرِس تراست» هندوستان مسئولیت آتش سوزی را برعهده گرفته است.

در این پیام، که امضای جمیل احمد، سخنگوی گروه، در پای آن دیده میشود، آمده است که آتش سوزی در انبارِ مهمات بر اثر شلیک موشک به انبار بروز کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع هند گفت هنوز از علت آتش سوزی آگاهی ندارد. وی در عین حال احتمال خرابکاری یا حمله ستیزه جویان کشمیری را رد کرد.

سخنگو اضافه کرد که دست کم ۲۵ سرباز زخمی شده اند ، و انتظار میرود، پس از خاموش شدن آتش و ورود امدادگران به محوطه انبار، شمار تلفات بالاتر رود.

ارتش هند حضور چشم گیری در کشمیر دارد . در این منطقه ستیزه جویان برای استقلال سرزمین خود یا پیوستن به پاکستان میجنگند.

کشمیر میان هند و پاکستان تقسیم شده است؛ و هندوستان نزدیک به ۷۰۰ هزار سرباز در آن منطقه دارد که با تقریباً دوازده گروه شورشی در نبرد هستند.

در بسیاری از مناطق کشمیر ، مردم احساس میکنند که کشورشان تحت اشغال است.

از آغاز درگیری در سال ۱۹۸۹ تاکنون بیش از ۶۸۰۰۰ تن جان باخته اند، که بیشتر آنها غیر نظامی بوده اند.

XS
SM
MD
LG